Jarosława, Marka, Wiki

Dożynki Powiatu Krakowskiego i Gminy Krzeszowice za nami

22 Sierpień 2022

W malowniczej scenerii Doliny Pstrąga w Dubiu w sobotę 20 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatu Krakowskiego i Gminy Krzeszowice.

Honory gospodarzy pełnili: starosta krakowski Wojciech Pałka oraz burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.

Zaproszenie przyjęło wielu gości: wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Aleksander Miszalski - poseł na Sejm RP, dyrektor biura ministra infrastruktury Maciej Michałowski, wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, Łukasz Smółka - wicemarszałek Województwa Małopolskiego, konsul honorowa Malty Agnieszka Kamińska, starosta monachijski Landrat Christoph Göbel, także przedstawiciele samorządów gminnych, duchowieństwa, przedsiębiorstw oraz służb mundurowych.

Wydarzenie rozpoczęło się od koncelebrowanej mszy świętej, której przewodniczył ks. kanonik Andrzej Badura – proboszcz parafii w Rudawie. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Szczotka.

Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek przekazali gospodarzom, czyli staroście i burmistrzowi chleb upieczony z mąki z ziarna z tegorocznych zbiorów.
Starostami byli mieszkańcy Dubia: Teresa Kulka (od lat związana z pracą na roli, obecnie wraz z synem prowadzi tradycyjne, niewielkie gospodarstwo. Uprawiają pszenicę, ziemniaki i warzywa, hodują drób na własne potrzeby. Pani Teresa jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Dubiu) i Grzegorz Witek ( mąż i ojciec dwóch synów. Na co dzień pracuje w kopalni Lafarge. Prowadzi też małe, ale rozwijające się gospodarstwo rolne, które zajmuje się głównie uprawą ziemniaków i pszenicy).
Wieńcami obdarowani zostali:
- księża Andrzej Szczotka i  Andrzej Badura, dla których wieniec przygotowało KGW Dubie
- samorząd powiatu – starosta krakowski Wojciech Pałka  i przewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj - wieniec od KGW Filipowice
- samorząd gminy – reprezentowany przez burmistrza Wacława Gregorczyka  i przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Stryczka - wieniec od KGW Tenczynek.
- Dożynki  to w naszej tradycji okazja do uhonorowania ludzi, na co dzień ciężko pracujących na roli, do podziękowania im za ich trud oraz dary, które dają nam  na nasze stoły. Sięgając po przysłowiową kromkę chleba, powinniśmy to czynić z rozwagą i szacunkiem dla tych, którzy przyczynili się do jej wyprodukowania. Nie zapominajmy się również podzielić żywnością z tymi, którym jej w danym momencie brakuje. W naszej wspólnocie jest miejsce dla wszystkich mieszkańców i nikomu chleba nie powinno zabraknąć – mówił burmistrz Wacław Gregorczyk.

Chleby dożynkowe odebrali najważniejsi goście:
- minister Piotr Ćwik  –  od KGW Rudno
- minister  Andrzej Adamczyk – od KGW Rudno
- parlamentarzyści - od KGW Nawojowa Góra
- wicewojewoda Mateusz Małodziński – od KGW Zalas
- wicemarszałek  Łukasz Smółka – od KGW Czerna
- starosta Christoph Göbel – od KGW Rudno
- Rada Sołecka Dubia (Zbigniew Wąsik, Mirosław Więcław) – od KGW Żary.

Obrzędowi dożynkowemu towarzyszyła kapela "Takie Młynarczyki" z gminy Krzeszowice.
Następnie okolicznościowymi dyplomami i upominkami uhonorowani zostali najlepsi rolnicy z powiatu krakowskiego. Z gminy Krzeszowice wyróżnieni zostali Aneta i Tomasz Więckowie z Sanki.

Wyniki konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy:
I miejsce ex aequo: KGW Dubie i KGW Sułoszowa
III miejsce: KGW Celiny.
Wyniki konkursu na stoisko promocyjne gminy:
I miejsce: KGW Kryspinianki
II miejsce: KGW Ostrężnica - Łany
III miejsce: KGW Wawrzeńczyce.

Na terenie imprezy czynne były stoiska informacyjne Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, stoiska promocyjne gmin a także plac zabaw dla dzieci i część handlowo-gastronomiczna.

Po części oficjalnej odbyły się koncerty Megitzy z zespołem i zespołu Szpilki oraz zabawa taneczna.

Burmistrz Wacław Gregorczyk składa podziękowania za współorganizację i wsparcie wydarzenia:

- staroście Wojciechowi Pałce
- Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach
- sołtysowi, Radzie Sołeckiej Dubia i KGW Dubie
- Kołom Gospodyń Wiejskich
- mieszkańcom Dubia za piękne przystrojenie wsi
- Państwu Molikom za przekazanie kwiatów do dekoracji ołtarza
- OSP Siedlec
- firmie KOSD Przedsiębiorstwo Produkcyjne PP  Spółka z o.o. Spółka Komandytowa
- spółce Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice.

Tekst: Janina Walkowicz, RPW UMK
Zdjęcia: Krzysztof Kamiński, Starostwo Powiatowe w Krakowie; Janina Walkowicz