Alfa, Leonii, Tytusa
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

I Gminne Manewry Ratownicze jednostek OSP Gminy Krzeszowice Lafarge Dubie 2022

21 Wrzesień 2022

10 września 2022 r., z inicjatywy Komisji ds. Ćwiczeń i Szkoleń, powołanej przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach,

na zamkniętym terenie kopalni Lafarge Dubie odbyły się I Manewry Ratownicze jednostek OSP Gminy Krzeszowice.

W ćwiczeniach brało udział 12 jednostek OSP z terenu Gminy Krzeszowice. Drużyny w obsadzie 6-osobowej musiały się zmierzyć z 4 zadaniami (epizodami), które wymagały dużego wysiłku fizycznego, wiedzy z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej i umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Prawidłowy przebieg wszystkich zdarzeń według procedur weryfikowali rozjemcy – funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy po wykonaniu zadania przez jednostkę przekazywali swoje uwagi względem wykonania ćwiczenia.

Zadanie I – rozjemcy funkcjonariusze KP PSP Chrzanów
Jednostka zadysponowana na punkt silosa z kruszywem, na szczycie którego w pomieszczeniu pracownik stracił przytomność. Dodatkowo podczas upadku doznał urazu głowy, ran ciętych oraz złamania kończyny dolnej. Poszkodowany znajdował się na wysokości 10 m w obrębie bardzo wąskiej klatki schodowej. Zadaniem przybyłych na miejsce strażaków było dotarcie do osoby poszkodowanej, rozpoznanie jej stanu oraz ewakuacja w miejsce bezpieczne. Następnie strażacy przekazali rannego pracownika Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W niektórych przypadkach scenariusz zakładał również przekazanie Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Zadanie II – rozjemcy funkcjonariusze JRG 3 Kraków
W wyniku wypadku samochodowego trzech pojazdów ranne zostały dwie osoby. Do zadań przybyłych na miejsce jednostek należało ustabilizowanie pojazdów, ocena stanu poszkodowanych i ewentualna ewakuacja. Działania zakładały również użycie narzędzi hydraulicznych, celem umożliwienia dostępu do osób poszkodowanych - uczestników wypadku.

Zadanie III – rozjemcy funkcjonariusze KP PSP Chrzanów
Wybuch i pożar butli LPG, w efekcie której poszkodowani zostali pracownicy robót budowlanych. Na miejscu strażacy OSP musieli wdrożyć segregację osób poszkodowanych, udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ewakuować rannych przy jednoczesnych działaniach gaśniczych, związanych z rozgrzaną, palącą się butlą.

Zadanie IV – rozjemcy funkcjonariusze KW PSP Kraków, asysta JRG 5 Kraków
Pożar budynku, w wyniku którego uwięziona została osoba poszkodowana. Zadaniem strażaków było ugaszenie pożaru, przeszukanie i ewakuacja osoby poszkodowanej oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działania prowadzone były w trenażerze rozgorzeniowo-dymowym w pełnym zabezpieczeniu w aparaty dróg oddechowych z nawodnioną linią gaśniczą.

Założenia manewrów wymogły na strażakach samodzielną pracę przy zdarzeniach, co było niewątpliwie ogromnym utrudnieniem i obciążeniem psychicznym dla ratowników. Jednakowo celem manewrów był aspekt szkoleniowy, a dzięki rozmieszczeniu poszczególnych epizodów w dużej odległości nie działała zasada rywalizacji, której komisja chciała uniknąć. Teren zamknięty kamieniołomu pozwolił na utrzymanie ciężkich warunków, a pogoda również utrudniała niektóre zadania. Organizacja manewrów była dużym wyzwaniem, ale dawała ogromną satysfakcję, wynikającą przede wszystkim z zaangażowania jednostek OSP. Druhowie poświęcili cały dzień, aby móc jeszcze lepiej pomagać mieszkańcom gminy.
Całość manewrów mogła się odbyć dzięki przychylności i zaangażowaniu osób i firm:
Kopalnia Lafarge Dubie – udostępnienie terenu, pomoc logistyczna dla druhów
Burmistrz Gminy Krzeszowice – objęcie patronatem manewrów
Małopolski Komendant Wojewódzki PSP – Trenażer wraz z kadrą oficerską – rozjemcami
Oddział Wojewódzki ZOSP RP – objęcie patronatem manewrów

Komendant Miejski PSP – pomoc logistyczna