Jarosława, Marka, Wiki

Informacja dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę

04 Lipiec 2018

W związku z wystąpieniem klęski suszy informujemy,

iż rolnicy których gospodarstwa rolne dotknięte zostały niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, powinni poinformować pisemnie o wystąpieniu szkód urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów. Wzory wniosków o szacowanie szkód dostępne są na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pod adresem http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=rolnictwo oraz w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, pl. F. Kulczyckiego 1, 32-065 Krzeszowice, segment A, pok. nr A1.
Aby gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej został uznany za dotknięty niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym (suszą, gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią, huraganem, piorunem, obsunięciem się ziemi lub lawiną) muszą zostać spełnione następujące warunki:
•Gospodarstwo rolne winno posiadać minimalną powierzchnię - 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy.
• Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha.
Ponadto rolnicy, których gospodarstwa dotknięte zostały niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi i u których odbyło się szacowanie szkód nimi spowodowanych (posiadają protokół z szacowania), mogą ubiegać się o kredyt klęskowy, w ramach którego część odsetek za rolnika spłaca ARiMR. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem www.arimr.gov.pl w zakładce susza.