przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036
przejdź do stopki

Światowe Dni Młodzieży w Krzeszowicach

03 Sierpień 2016
kategoria:
Aktualności
 

Gmina Krzeszowice od 25 lipca  do 1 sierpnia 2016 r. gościła pielgrzymów, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży, odbywających się w Krakowie. W tych dniach na terenie naszej gminy przebywało około 4 tys. młodych ludzi. Najwięcej pochodziło z państw europejskich: Włoch, Hiszpanii, Węgier, Francji, Portugali. Byli również pielgrzymi z Kanady, Stanów Zjednoczonych i wielu innych regionów świata, nawet tak egzotycznych jak Togo, Madagaskar, Nowa Kaledonia czy Filipiny. W mieście zostały zorganizowane  wydarzenia towarzyszące głównym uroczystościom: a placu targowym odbył się Festiwal Młodych, podczas którego pielgrzymi uczestniczyli w spektaklu tanecznym pt. „Kraina Lodu”, koncertach zespołów i chórów religijnych, jak również w występie „Kreciej Roboty" oraz „Żuków".  Młodzież brała udział w katechezach, prowadzonych w okolicznych kościołach, poświęcono odnowione rondo im. Św. Jana Pawła II.

Rozmawiając z pielgrzymami dowiedzieliśmy się, że są zachwyceni gościnnością mieszkańców gminy. Zasmakowała im polska kuchnia, a także nasze owoce i regionalne produkty, które często pierwszy raz mieli okazję spróbować. Stwierdzili, że gmina jest bardzo malownicza i warta odwiedzenia. Młodzi ludzie przyjechali na ŚDM, aby zobaczyć się z Papieżem Franciszkiem i wspólnie się modlić. Bardzo ważna dla nich była też możliwość spotkania się z rówieśnikami z całego świata i porozmawiania ze sobą oraz nawiązania nowych znajomości. Młodzież reprezentowała odmienne kręgi kulturowe, ale to nie przeszkodziło im, aby z życzliwością się razem bawić.

 Na pytanie, co będą wspominać ze ŚDM George ze Stanów Zjednoczonych odpowiedział: „Fajnych ludzi i przyjazną atmosferę”, natomiast Paul z Włoch: „Pyszne pierogi i ciasto ze śliwkami oraz ogórki kiszone”. Amélie z Francji za wartą wspomnień uznała  polską gościnność oraz to że rodziny starały się o gości bardzo dbać i we wszystkim pomagać.
W ciągu całego tygodnia, kiedy odbywały się Światowe Dni Młodzieży, na terenie naszej gminy panował spokój i nie doszło do żadnych negatywnych zdarzeń.

Mieszkańcy Krzeszowic oceniają, że przyjezdni pielgrzymi byli uśmiechnięci, radośni, płynęła od nich pozytywna energia. Zaskoczyło ich, że młodym wiele nie potrzeba oraz to, że nie sprawiali większych kłopotów a mimo barier językowych wszyscy potrafili się porozumieć. Czasami pielgrzymi zachowywali się nieco głośno, ale mieszkańcy odbierali to jako sygnał, iż goście dobrze się czują w naszej gminie.

LM

Zobacz relację wideo na stronie www.dolinainformacji.pl