przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
przejdź do stopki

Święto Niepodległości: Krzeszowicki akcent we Lwowie

21 Listopad 2016
kategoria:
Aktualności
 

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polacy obchodzą nie tylko w kraju.

Tysiące naszych rodaków świętuje 11 listopada także w swoich małych ojczyznach – tam gdzie kiedyś była Rzeczpospolita. W tegorocznych obchodach rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie zaznaczyła swoją obecność także nasza gmina.

Lwowskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej odprawionej w katedrze lwowskiej.

Po uroczystości w katedrze uczestnicy obchodów przejechali na Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie od strony Pomnika Chwały stanęły liczne poczty sztandarowe z polskich szkół i organizacji społecznych.
W okolicznościowych przemówieniach Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz oraz konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur przypomnieli historię walk prowadzących do odzyskania niepodległości przez Polskę jesienią 1918 roku. Miejsce uroczystych obchodów Święta Niepodległości – Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany często cmentarzem Orląt Lwowskich, ma znaczenie wyjątkowe dla dziejów Polski. Spoczywają tutaj m.in. uczestnicy walk o polskość Lwowa po I wojnie światowej, a najmłodszy z nich, Janek Kukawski w wieku 9 lat oddał życie za Ojczyznę i spoczywa w jednej z kwater żołnierskich.

Artystyczna część świętowania dnia 11 listopada zorganizowana została w Państwowym Pałacu Młodzieży.

Ciekawy, trwający ponad trzy godziny program artystyczny, zaprezentowali m.in. chór „Echo” (działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej), młodzieżowy zespół „Raj” z Sambora, „Lilia” z Sądowej Wiszni oraz liczni artyści i zespoły z Lwowa, Sokala, Drohobycza, Jaworowa, Czerwonogradu i Łanowic. Furorę zrobiła oczywiście Kapela Lwowska, która przypomniała piosenki od pokoleń bawiące Polaków na całym świecie, a utwór „Tylko we Lwowie” odśpiewała cała sala, wypełniona naszymi rodakami z Małopolski Wschodniej.


W składzie delegacji składających wieńce wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Lwowa byli także mieszkańcy naszej gminy.

Andrzej Osiniak, Zbigniew Durczok i Jan Bereza przywieźli do Lwowa na Święto Niepodległości chorągiewki i śpiewniki wydane przez Gminę Krzeszowice, a w niedzielę 13 listopada historyczne prelekcje dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie wygłosili Z. Durczok i Jan Bereza.

Tekst:Jan Bereza