Agnieszki, Amalii, Czecha

27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

27 Maj 2016

Święto od kilkunastu lat obchodzone jest 27 maja.

To rocznica pierwszych prawdziwie wolnych wyborów, przeprowadzonych do szczebla gmin po raz pierwszy po upadku komunizmu 27 maja 1990 r. obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. W naszej gminie życzenia z okazji tego święta złożył wszystkim samorządowcom na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 maja burmistrz Wacław Gregorczyk.

Wojewódzkie uroczystości odbyły się następnego dnia – 20 maja w Starym Sączu.

Naszą gminę reprezentował na tym spotkaniu ludzi związanych z małopolskim samorządem sekretarz gminy Jan Bereza.

Tradycja świętowania samorządowców w Starym Sączu wiąże się z wyjątkową obecnością na Ziemi Sądeckiej Świętej Kingi – od 2007 roku patronki ludzi działających na rzecz samorządów. W tym roku podczas spotkania w Starym Sączu wiele miejsca poświęcono 25. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, łączącej Polskę, Czechy, Słowację i Węgry wokół idei współpracy i integracji państw Europy Środkowej. Podczas uroczystości wspomniano także pierwszego marszałka Małopolski – Marka Nawarę, postać niezwykle zasłużoną dla budowania fundamentu samorządów w Małopolsce i w Polsce.

Ciekawym i nowym elementem spotkania samorządowców był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych, reprezentujących państwa członkowskie Grupy Wyszehradzkiej.

Temat dyskusji brzmiał: „Małopolskie samorządy w Europie – od sąsiedztwa do partnerstwa. 25-lecie Grupy Wyszehradzkiej”. O dotychczasowych doświadczeniach i planach intensyfikacji współpracy w obrębie Grupy Wyszehradzkiej  dyskutowali: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, radny województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń, burmistrz Wyszehradu (Węgry) András Félegyházi oraz starosta powiatu bardejowskiego (Słowacja) Ing. Miroslav Bujda.

W trakcie oficjalnej części uroczystości w budynku starosądeckiego kina  marszałek Jacek Krupa oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk odznaczyli osoby szczególnie zasłużone dla budowania samorządności w Małopolsce Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżami Małopolski. Złote odznaki otrzymali samorządowcy: Teresa Starmach, Bernard Karasiewicz, Stanisław Kogut, Bogusław Król, Adam Najder, Stanisław Sukiennik, Andrzej Szkaradek i Roman Żelazny. Srebrne odznaki odebrali natomiast: Krystyna Pałkowska, Krzysztof Kosiba i Zygmunt Paruch.

Zdjęcia; Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego