przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki, oblodzenie
przejdź do stopki

Będzie bezpieczniej w Nawojowej Górze

11 Marzec 2016
kategoria:
Aktualności

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk

ogłosił podczas konferencji prasowej w dniu 2 marca rozpoczęcie realizacji Programu Likwidacja Miejsc Niebezpiecznych, którego celem jest m.in. utrzymanie we właściwym stanie technicznym już istniejącej sieci dróg krajowych, a w szczególności poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, w tym tych niechronionych. Jest to bardzo istotne dla mieszkańców gmin takich jak Krzeszowice. Na ten cel w roku 2016 budżet państwa przeznaczy ponad 600 mln zł, w tym ponad 70 mln na inwestycje w województwie małopolskim. W ramach programu zrealizowanych zostanie 450 zadań, z czego 50 w województwie małopolskim, mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz stanu istniejącej infrastruktury.  Zostaną wybudowane chodniki, zatoki autobusowe, przebudowane skrzyżowania, powstaną ścieżki rowerowe.


 - Cieszę się, że na tej liście znalazł się też chodnik przy drodze krajowej nr 79 w Nawojowej Górze, od przystanku do skrętu w drogę Pisarską.

To bardzo ruchliwy i niebezpieczny zwłaszcza dla pieszych odcinek. Starania o chodnik rozpoczęły się kilka lat temu, zabiegała o to sołtys Nawojowej Góry Klaudia Węgrzyn wraz z mieszkańcami, rezolucję podjęła w 2011 roku Rada Miejska.  W celu przyspieszenia przygotowania zadania do realizacji w maju 2015 roku Gmina Krzeszowice podpisała kolejne porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i zobowiązała się do opracowania niezbędnej dokumentacji projektowej i uzyskania pozwoleń formalno-prawnych. Temat bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 79 był także przedmiotem wielu naszych rozmów z posłem A. Adamczykiem, który deklarował swoje poparcie dla tej inwestycji i jak widać słowa dotrzymał. – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.


W ramach zadania przewiduje się wykonanie chodnika wraz z bezpiecznym pasem zieleni o długości ok. 1,5 km oraz odwodnienie zarówno jezdni, jak i ciągu pieszego. Na te prace budżet państwa  przewiduje ponad 2 900 000 zł.

 

Więcej informacji o Programie