przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Rondo św. Jana Pawła II w Krzeszowicach

08 Sierpień 2016
kategoria:
Aktualności
 

Podczas Światowych Dni Młodzieży, w środę 27 lipca 2016 r. rondo im. Św. Jana Pawła II zostało uroczyście poświęcone po pracach związanych z jego odnowieniem.
Rondo poświecił biskup z Francji Stanislas Lalanne, ordynariusz diecezji Pontoise. Obecni byli także biskupi Emmanuel Delmas – ordynariusz francuskiej diecezji Angers, z Peru Hector Eduardo Vera Colona - ordynariusz diecezji Ica oraz Marian Jose Parra Sandoval,  ordynariusz diecezji Ciudad Guayana w Wenezueli, którzy przyjechali do Krzeszowic z grupami pielgrzymów. W uroczystości uczestniczyli również duchowni z parafii krzeszowickich pod przewodnictwem dziekana dr Andrzeja Szczotki.
 - Obelisk z wizerunkiem św. Jana Pawła II upamiętnia człowieka wielkiej wiary, filozofa i kapłana szczególnie bliskiego sercom Polaków. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że nasze starania o uczczenie Jego postaci i myśli, uwieńczone zostały tym wzruszającym spotkaniem z udziałem Waszych Ekscelencji. – powiedział burmistrz Wacław Gregorczyk.
Na wyspie ronda została wymieniona kostka brukowa, położono trawnik oraz posadzono rośliny wieloletnie i jednoroczne. Na obeliskach z kamienia czatkowickiego umieszczono wizerunek św. Jana Pawła II, herb Krzeszowic z datą lokacji miasta oraz tabliczki z wybranymi myślami naszego papieża:
 
„Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”, „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”, „Nie chciejcie ojczyzn, która was nic nie kosztuje”, „Bogaty nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje, kto zdolny jest dawać”, „Najbardziej twórczą ze wszystkich praca jest praca nad sobą”, „Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię!”

Odlewy wykonane zostały w pracowni artysty rzeźbiarza Michała Batkiewicza.