przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Aureliusza, Natalii, Rudolfa
przejdź do stopki

Rozmowy z senatorem o regulacjach reprywatyzacyjnych

25 Maj 2016
kategoria:
Aktualności
 

W poniedziałek 23 maja 2016 r. gościł w Krzeszowicach senator Marek Pęk.

Podczas spotkania rozmawiano o ułatwieniach w przeprowadzaniu postępowań reprywatyzacyjnych, będących dużym problemem w naszej gminie.
W trakcie rozmów burmistrza Wacława Gregorczyka i wicestarosty Wojciecha Pałki z senatorem Markiem Pękiem omówione zostały problemy, jakie w funkcjonowaniu instytucji samorządowych powstają w efekcie nieuregulowania do tej pory w drodze ustawowej kwestii zwrotów majątków zabranych prywatnym właścicielom w okresie komunizmu.
Dla naszej gminy ważna nie tylko w nakreślaniu dalszych planów, ale także w realizacji zadań bieżących jest sprawa nierozwiązania przepisami ogólnokrajowymi spraw odszkodowań lub zwrotów nieruchomości znacjonalizowanych w PRL. Podczas dyskusji z samorządowcami senator Marek Pęk przedstawił m.in. propozycje procedowane w parlamencie, dotyczące uproszczeń w rozwiązywaniu problemów własnościowych.
Brak do tej pory ustawy reprywatyzacyjnej w Polsce stawia nas w niekorzystnej sytuacji. Stan niepewności prawnej utrudnia nam podejmowanie ważnych decyzji, jak chociażby zakresów prac w parkach czy planowaniu funkcji usługowych, wykonywanych przez samorządy w budynkach, które mogą kiedyś podlegać zwrotowi, a dzisiaj są użytkowane przez podmioty samorządowe – uważa burmistrz Wacław Gregorczyk.