przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
przejdź do stopki

Szkolne ogródki w gminie Krzeszowice jako miejsce edukacji ekologicznej

22 Czerwiec 2016
kategoria:
Aktualności
 

 

Gmina Krzeszowice otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

na realizację projektu edukacji ekologicznej pod nazwą „Szkolne ogródki w gminie Krzeszowice jako miejsce edukacji ekologicznej”.
Projekt zakłada stworzenie ekologicznych ogródków przy szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz edukację ekologiczną dzieci przy wsparciu wykwalifikowanych, doświadczonych ogrodników i rolników, przedstawicieli MODR, nauczycieli, urzędników oraz wolontariuszy.

Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała w prezencie:

kompostownik, narzędzia ogrodnicze m.in. łopaty, grabie, widły, motyki, kopaczki, pazurki, łopatki, grabki, konewki, wiaderka, ziemię ogrodniczą, obrzeża, znaczniki oraz rękawiczki. Dzięki uprzejmości firmy Vilmorin Garden szkoły otrzymały zestawy profesjonalnych nasion, które są sukcesywnie wysiewane w zaprojektowanych przez dzieci ogródkach, dzięki redakcji miesięcznika „Twój Ogrodnik” szkoły otrzymały rośliny miododajne, które mają za zadanie zwabić owady i urozmaicić teren wokół szkół. Z kolei firma ogrodnicza „Floraj” na bieżąco wspomaga szkoły w przedmioty potrzebne przy zakładaniu ogródków. Dzieci podczas realizacji projektu uczą się naturalnie chronić i nawozić rośliny, prawidłowo segregować śmieci, kompostować i ponownie wykorzystywać odpad do tradycyjnej produkcji żywności ekologicznej.  W każdej szkole prowadzone są warsztaty teoretyczne i praktyczne prowadzone przez Panią Alicję Grabowską z wydawnictwa „Szarotka” oraz Panią Magdalenę Ryszkowską i Pana Wojciecha Kępka z firmy „Floraj”.
Uzyskane produkty uczniowie będą mogli zaprezentować na tradycyjnym ekotargu organizowanym cyklicznie w Krzeszowicach lub wykorzystać do sporządzania posiłków w szkolnych stołówkach. Szkoły biorące udział w projekcie mają szansę wziąć udział w dwóch kategoriach konkursu:
- na najlepszy, najładniejszy ogródek
- najwięcej wyhodowanych plonów.
Szkoły, które zdobędą największą ilość punktów przyznawanych przez komisję, otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe i będą mieć szansę zwiedzić prawdziwy, profesjonalny ogród u rodziny Państwa Grabowskich.

Dodatkowo dzięki projektowi zostanie stworzony poradnik ekologiczny dla początkujących ogrodników na temat prawidłowego kompostowania i biodegradacji odpadów.

Zostanie on rozdany mieszkańcom Gminy Krzeszowice. Poradnik zostanie poszerzony o zakładkę dla uczniów wraz z przydatnymi wskazówkami jak prawidłowo zakładać ogródek. Realizacja projektu będzie opisywana w miesięczniku "Twój Ogrodnik".
Jednym z celów projektu jest integracja społeczności szkolnej i lokalnej związana z tworzeniem ogrodu. Dzieci i młodzież maja szanse przenieść nabytą wiedzę i umiejętności do własnych ogródków domowych angażując przy tym rodzinę i lokalnych mieszkańców. Mamy nadzieję, że zajęcia praktyczne i terenowe zachęcą dzieci do dalszej edukacji ogrodniczej, a w przyszłości działania zaowocują podjęciem satysfakcjonującej ścieżki zawodowej.


Całkowita wartość projektu: 35 212,42 zł w tym środki z WFOŚ: 25 440,00 zł