Marii, Marzeny, Ryszarda
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

VII etap prac na zamku w Rudnie zakończony

01 Grudzień 2016

23 listopada 2016 r. odebrane zostały prace

wykonane przez firmę LIPIŃSKI s.c. z Krakowa w ramach siódmego etapu prac konserwatorskich na zamku Tenczyn w Rudnie. Zakres robót obejmował:
1. Barbakan - uzupełnienie  chodnika straży na koronie murów wraz z krenelażem. W celu zapewnienia przejścia wokół chodnika straży wykonano  mostek o konstrukcji stalowej.
2.Budynek północno-zachodni 6a oraz północny odcinek muru obronnego.  Remont zespołu pomieszczeń w obrębie najstarszej gotyckiej bramy zamkowej i sąsiadujących budynków. Wykonano mostek na wejściu do pomieszczenia nr 1-17  na 2 kondygnacji  i schody na taras nad pom. 1-19 oraz na chodnik straży na barbakanie.
3.Zabezpieczenie techniczne ściany kurtynowej  od strony dziedzińca w celu udostępnienia południowej strony dziedzińca.

Remont konserwatorski rozpoczęto w roku  2010, ze względu na bardzo znaczny zakres koniecznych prac realizowany jest etapami, obejmującymi kolejne sezony. Prace prowadzone  przez Gminę Krzeszowice jako inwestora, finansowane są ze  środków przeznaczanych na ten cel przez gminę oraz z dotacji Ministerstwa Kultury w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe.

- Dotacja ministerstwa na tegoroczny etap robót to 630 198,04 zł, udział gminy to ok. 110 000 zł.

Zamek systematycznie odzyskuje kształt, trasa turystyczna uruchomiona w lipcu tego roku cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających a w kolejnym sezonie będzie wydłużona i uatrakcyjniona dzięki wejściu na Barbakan. Gmina złożyła także wniosek o dofinansowanie prac w 2017 roku.- mówi burmistrz Wacław Gregorczyk

W odbiorze uczestniczyli: Jan Janczykowski -  Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Maria Dziuba-Filipowicz – inspektor nadzoru inwestorskiego, Jan Potocki z małżonką, burmistrz Wacław Gregorczyk, Ewa Baranowska - naczelnik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Technicznej wraz z pracownikami oraz wykonawca – Michał Lipiński.

Tekst: Janina Walkowicz

Fot.: Joanna Piórko