przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał, burze
przejdź do stopki

Wyłoniono najpiękniejsze ogrody w gminie Krzeszowice

30 Sierpień 2016
kategoria:
Aktualności

 

 

Podczas Dożynek Gminy Krzeszowice, które odbyły się w dniu 28.08.2016 r. w Żarach 

ogłoszono wyniki konkursu „Najpiękniejszy ogród w Gminie Krzeszowice 2016”.
Nagrody w postaci sadzonek kwiatów ozdobnych, podarowanych przez miesięcznik „Twój Ogrodnik” oraz  sprzętu ogrodniczego, książek, akcesoriów domowych i upominków oraz okazałych koszy dożynkowych wręczali burmistrz Wacław Gregorczyk, sołtys Beata Głąb, prezes i wiceprezes stowarzyszenia „Więzi” Zbigniew Grzegorek i Janina Rozmus oraz redaktor pisma „Twój Ogrodnik” Alicja Grabowska.  

Laureaci konkursu:

I miejsce zajęli państwo Monika i Władysław Jamrozikowie z Sanki
Ogród ten to harmonijna kompozycja kwiatów, krzewów, drzew i drobnej architektury ogrodowej. Ma także walor użytkowy; jego częścią jest spory warzywnik oraz mała winnica. Dobór zarówno barw, jak i gatunków roślin świadczy o dużej wiedzy gospodarzy z zakresu ogrodnictwa. Ogród jest oazą spokoju i piękna nie tylko dla człowieka, ale także dla owadów i ptaków.
II miejsce zajęła  pani Maria Kaleta z Żar
Ogród stanowi połączenie tradycji i nowoczesności. Uroku dodaje stary budynek oraz inne elementy będące dowodem dawnej kultury wiejskiej. Rozległa przestrzeń ogrodu daje poczucie swobody i przypomina obraz dawnej wsi polskiej.
III miejsce zajęli  państwo Maria i Kazimierz Strączkowie z Siedlca
Ogród zawiera w sobie wszystko: warzywnik, ogród kwiatowy oraz sad, z którego owoce wykorzystywane są do wykonywania własnych przetworów. Wielkość i różnorodność kwiatów pozwala zrelaksować się po dniu pracy. Dodatkowym walorem ogrodu jest piękny widok na ruiny zamku Tenczyn.

Wyróżnienia:

Pani Czesława Dyba z Filipowic
Wyróżnienie za pięknie utrzymany, ozdobiony wieloma gatunkami kwiatów i krzewów ogród. Ubarwiony dodatkowo ciekawymi gatunkami drzew oraz małą pasieką. Uroku dodaje oczko wodne z liliami wodnymi i ciekawymi okazami ryb.
Pan Jan Surowiec z Filipowic
Wyróżnienie za ogromny wkład pracy w zagospodarowaniu trudnego terenu. Godna podziwu jest różnorodność kwiatów, krzewów i ciekawych okazów roślin, którymi obsadzone są skarpy i tarasy.
Państwo Jolanta i Zbigniew Pawlikowscy z Woli Filipowskiej
Wyróżnienie za ciekawe zagospodarowanie trudnego terenu. Ogród ten to nie tylko kwiaty ale także warzywnik, ogródek ziołowy oraz zbiornik wodny z ciekawymi okazami ryb. Ozdobą ogrodu są także stare drzewa i krzewy.
Pani Alicja Skowronek z Woli Filipowskiej
Ogród odzwierciedla artystyczną duszę właścicielki. To tradycyjny ogród wiejski z typowymi kwiatami i krzewami ogrodowymi oraz pięknymi zakątkami, zachęcającymi do odpoczynku.

Organizatorem konkursu była Rada Sołecka Filipowic oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Więzi” w Filipowicach dzięki wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice.


Goście dożynek mieli okazję oglądać plenerową wystawę zdjęć, prezentującą ogrody  finalistów konkursu i głosować w plebiscycie publiczności.

Około 200 osób oddało głos  na wybrany ogród. Bezkonkurencyjnie wygrał ogród pani Marii Kalety z Żar, na który oddano 62 głosy.
Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy pięknych ogrodów!