przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Anety, Leokadii, Wiesława
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Zamek Tenczyn w Rudnie otwarty

25 Lipiec 2016
kategoria:
Aktualności
 

Prawie 1600 osób odwiedziło w ostatnią sobotę i niedzielę zamek, korzystając z uruchomionej przez Gminę Krzeszowice trasy turystycznej.
Zamek w Rudnie od chwili powstania aż do XVII wieku miał swój okres świetności i był nazywany „Małym Wawelem”. Po zniszczeniach w czasie potopu szwedzkiego i tragicznym pożarze w 1748 roku, zaczął tracić na znaczeniu i stopniowo popadał w ruinę. W XIX i XX wieku przeprowadzono tu  prace zabezpieczające i konserwacyjne. Od przejęcia w użytkowanie zamku w 1996 roku Gmina Krzeszowice rozpoczęła przygotowanie do przeprowadzenia zabezpieczenia ruin w sposób gwarantujący zachowanie walorów historycznych i odpowiednie wyeksponowanie obiektu wkomponowanego w krajobraz.
- Cieszę się, że nasz wspaniały i dumny Tenczyn może dzisiaj Państwa gościć w swoich murach. Jestem przekonany, że za kilka lat dołączy on do swoich braci na Szlaku Orlich Gniazd i stanie się prawdziwą perełką wśród małopolskich atrakcji turystycznych. – tymi słowami witał mieszkańców i turystów burmistrz Wacław Gregorczyk, który swoją wiedzą na temat zamku dzielił się z gośćmi.
Trasa prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, wieżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Atrakcją są piękne widoki z górnych poziomów wieży
W sobotnie popołudnie niespodzianką dla gości była obecność rekonstruktorów z bractwa rycerskiego, a podczas całego weekendu czynne było stoisko promocyjne zorganizowane przez Urząd Miejski, którego pracownicy, przeprowadzali krótki quiz o historii Tenczyna. Nagrodami były książki, przewodniki, mapy i gadżety gminne. Upominkami dla odwiedzających były wydane przez urząd ulotki z serii „Skarby Ziemi Krzeszowickiej”, poświęcone zamkowi i klasztorowi w Czernej
Organizatorem obsługi turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, rolę przewodników pełnią członkowie Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn – bracia Grzegorz i Maciej Stępowscy. Zamek można zwiedzać w soboty, niedziele i święta w godz.10.00-18.00.
Zamek Tenczyn w Rudnie jest częścią majątku Spadkobierców  Adama hr. Potockiego, Rodzin Potockich z linii Krzeszowickiej i Bnińskich. Udostępnienie zamku zwiedzającym jest możliwe dzięki ich życzliwości i współpracy z Gminą Krzeszowice.


Patronat nad trasą sprawuje Radio Plus.