Dionizego, Nadziei, Zofii

Koszyk Wielkanocny na krzeszowickim Rynku

10 Kwiecień 2017

W Niedzielę Palmową na krzeszowickim Rynku

można było spędzić czas, biorąc udział w ciekawych zabawach, konkursach i spełniając dobry uczynek włączyć się w dzieło pomocy osobom potrzebującym z naszej gminy. Drugi „Krzeszowicki Koszyk Wielkanocny” zachęcił całe rodziny i licznych przyjezdnych do wspólnego przygotowywania się do Świąt Wielkiej Nocy.

Zainteresowanie wzbudził kiermasz wyrobów artystycznych i użytkowych zarazem. Można było także spróbować tradycyjnych wyrobów wędliniarskich, serów góralskich oraz kupić artykuły pszczelarskie.

W południe na płytę Rynku przybyły orszaki z parafii św. Marcina i św. Jana Pawła II oraz różni wykonawcy palm wielkanocnych z całej gminy,

prezentując swoje dzieła – kolorowe i czasami kilkukrotnie wyższe od dorosłego człowieka. Jury w składzie: Ks. Dziekan Andrzej Szczotka, Ks. Proboszcz Karol Szałas, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Anna Miga, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adam Godyń oraz Janina Walkowicz z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, stanęło przed trudnym zadaniem porównania palm i wskazania najciekawszych prac.

Konkurs rozstrzygano w trzech kategoriach, a zwycięzcami ostatecznie zostali:
- w kategorii „palma najwyższa”:
I miejsce: młodzież z oazy Parafii św. Marcina w Krzeszowicach (7,51 m)
II miejsce: Kajetan Wróbel (6,65 m)
III miejsce: Jerzy Kuternoga (5,74 m)
IV miejsce: Rodzina Długaszków (4,54 m)
V miejsce: Anna Dudzik (3,74 m)
- w kategorii „palma najmniejsza tradycyjna”:
I miejsce: Małgosia Wójcik
II miejsce: Kasia Wójcik
III miejsce: Tadzio Zajega
- w kategorii „palma tradycyjna”:
I miejsce: Arkadiusz Górecki
II miejsce: Sebastian i Zuzia Kobielowie
III miejsce: Paweł Marciszewski
IV miejsce: Grupa Wielkanocna z Krzeszowic
V miejsce: Oaza Dzieci Bożych z Parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach

Wytrwałość i żmudna praca zostały nagrodzone albumami i książkami, ufundowanymi przez proboszczów krzeszowickich parafii i Burmistrza Gminy Krzeszowice.

W czasie gdy obok fontanny prezentowano palmy wielkanocne do pracy przystąpiło drugie jury,

wytypowane do konkursu kulinarnego, w którym wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Jury złożone z Moniki Dudek (Radnej Rady Miejskiej w Krzeszowicach), Andrzeja Mędrali (właściciel cukierniczej firmy „Melba”), Pawła Czyża (Zastępcy Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach) oraz Jana Berezy (Sekretarza Gminy) miało za zadanie odwiedzić 10 stoisk, przygotowanych przez panie z KGW, spróbować smaku zup i ciast oraz … podjąć trudną decyzję o przyznaniu miejsc za przygotowanie potraw świątecznych uczestniczkom konkursu kulinarnego. Po skosztowaniu ciast i zup jury udało się na obrady do CKiS. Panie z KGW zostały uhonorowane dyplomami, nagrodami książkowymi oraz nagrodami pieniężnymi.

Nagrody finansowe na zakup sprzętu dla KGW oraz książki kucharskie autorstwa Magdaleny Nowaczewskiej ufundował Burmistrz Gminy Krzeszowice.
Zwycięzcami konkursu kulinarnego zostały
- w kategorii „Zupa na święconce”:
I miejsce: KGW Sanka
II miejsce: KGW Dubie
III miejsce: KGW Siedlec
IV miejsce: KGW Wola Filipowska
V miejsce: KGW Nawojowa Góra
- w kategorii „placek wielkanocny”:
I miejsce: KGW Żary
II miejsce: KGW Miękinia
III miejsce: KGW Czerna
IV miejsce: KGW Paczółtowice
V miejsce: KGW Ostrężnica - Łany

Dużą popularnością cieszyły się gry i zabawy przygotowane dla najmłodszych uczestników „Krzeszowickiego Koszyka Wielkanocnego”.

Najmłodsi mieli okazję spróbować swoich sił w malowaniu dużych i małych pisanek wielkanocnych. Te największe okazy udekorowały później małą zagrodę, jaką na czas Wielkiego Tygodnia i świąt urządzono wiklinowemu zającowi na Rynku. Drugim konkursem, wymagającym nie tylko zmysłu poszukiwacza ale też dobrego wzroku, było poszukiwanie czekoladowych zajączków oraz wielkanocnych słodyczy, pochowanych w parku Bogackiego i w okolicy Rynku. Sukcesy młodych poszukiwaczy były premiowane punktami, a skuteczność została doceniona nagrodami książkowymi.

Równolegle z konkursami i zabawami trwała zbiórka trwałej żywności i wyrobów chemicznych, wieńcząca trwającą wcześniej zbiórkę przeprowadzaną w krzeszowickich sklepach samoobsługowych RSZZ „Krzeszowice”.

Z okazji podzielenia się z potrzebującymi skorzystało wielu mieszkańców i gości, dających swój udział w akcji, dzięki której święta dla obdarowanych będą weselsze i smaczniejsze. Duże zainteresowanie wszystkimi wydarzeniami „Krzeszowickiego Koszyka Wielkanocnego” pokazało, że przedświąteczna atmosfera sprzyja budowaniu więzi wśród mieszkańców i daje szansę na budowę otwartości na problemy i potrzeby drugiego człowieka.

Jan Bereza