Hugona, Piotra, Roberty

Sława Przybylska odebrała statuetkę Honorowego Obywatela Gminy Krzeszowice

25 Styczeń 2017

Uroczystość miała miejsce w piątek 20 stycznia w Galerii w Pałacu Vauxhall

podczas karnawałowego koncertu, który artystka zatytułowała „Wspomnij mnie”. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali statuetkę oraz akt nadania honorowego obywatelstwa Sławie Przybylskiej wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Promocji Monika Dudek.

Stosowną uchwałę Rada Miejska podjęła 30 czerwca 2016 roku

na wniosek Koła Byłych Wychowanków Państwowego Zakładu Wychowawczo-Naukowego, który w latach powojennych mieścił się w pałacu Potockich w Krzeszowicach. Sława Przybylska podczas koncertu z sentymentem wspominała dwa lata, jakie przyszło jej spędzić w tej placówce, przyjaźnie wtedy zawarte oraz rozbudzone zainteresowanie poezją i sztuką, które wpłynęło na całe jej życie prywatne i zawodowe.
Rozpoczynając spotkanie dyrektor Centrum Kultury i Sportu Anna Miga przywołała ważną dla Krzeszowic publikację „Mieliśmy kilkaset sióstr i braci”, przybliżającą ideę i działalność Państwowego Zakładu Wychowawczo-Naukowego, wyjątkowego „eksperymentu pedagogicznego”, który okazał się wspaniałym domem dla wielu dzieci pokrzywdzonych przez działania II wojny światowej.
Koncert prowadził Jan Krzyżanowski, mąż artystki, na fortepianie towarzyszył Sławie Przybylskiej Janusz Tylman, który skomponował muzykę do kilku zaprezentowanych utworów.

Jako pierwszy z podziękowaniem za koncert i gratulacjami wystąpił burmistrz Wacław Gregorczyk  a wieczór zakończył się spotkaniem i rozmowami artystki z licznym gronem miłośników jej talentu.

Więcej zdjęć z koncertu na stronie http://ckiskrzeszowice.pl/fotorelacja-z-koncertu-slawy-przybylskiej/

Tekst J. Walkowicz

Fot. M. Lewicki