Beniny, Filipa, Judyty
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Sprzątanie Doliny Szklarki

25 Marzec 2019

Tegoroczne „Sprzątanie świata” na terenie gminy Krzeszowice rozpoczęliśmy pierwszego dnia wiosny w Dubiu, gdzie kilkadziesiąt osób porządkowało teren Doliny Szklarki.

Najwięcej śmieci występowało na stromym zboczu pomiędzy drogą powiatową Dubie - Szklary a rzeką Szklarką. Niestety, było tam dużo różnego rodzaju odpadów luzem oraz worków ze śmieciami, które staczając się po zboczu zanieczyściły teren.

W akcji czynny udział wzięli druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Siedlca, którzy rozpoczęli prace porządkowe od strony Szklar. Strażacy za pomocą lin wyciągali odpady zebrane ze zbocza góry. Od drugiej strony, tj. od pstrągarni w Dubiu, wraz z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem ruszyła grupa wolontariuszy: mieszkańcy gminy, pracownicy Urzędu Miejskiego, radny Rady Miejskiej, sołtysi Dubia i Żar oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Krzeszowice i Wód Polskich.Uczestnicy wyposażeni zostali w rękawiczki i worki na odpady, a o bezpieczeństwo zadbała Straż Miejska oraz jednostka OSP uczestnicząca w akcji.

W czasie 3-godzinnej akcji sprzątania zebrano ponad 120 worków śmieci oraz  mnóstwo odpadów dużych rozmiarów,

m.in. okna, opony, zderzaki, ceramikę sanitarną i krzesła  - łącznie ponad 2 tony. Wszystko to zostało odebrane i przekazane do utylizacji.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy czynnie włączyli się w akcję sprzątania Doliny Szklarki. Dzięki Waszemu udziałowi i zaangażowaniu teren ten odzyskał swoje walory przyrodnicze i niewątpliwy urok.
Burmistrz gminy Krzeszowice zachęca wszystkich do organizowania „Sprzątania świata” w swoich miejscowościach. Organizatorzy każdej akcji, przeprowadzanej na terenie naszej gminy, otrzymają wsparcie w postaci worków i rękawiczek oraz odbioru zebranych odpadów.

Tekst: RGK UMK
Fot.: uczestnicy akcji