przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Bogny, Rafaeli, Rafała
przejdź do stopki

 ZAGROŻENIA MOGĄCE SIĘ POJAWIĆ W ZWIĄZKU Z FUNKCJONOWANIEM FONTANN

 

 Burmistrz gminy Krzeszowice mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne osób korzystających z fontann, przede wszystkim dzieci, informuje, iż fontanny zlokalizowane na terenie gminy Krzeszowice służą do celów dekoracyjnych. Poniżej zamieszczono ostrzeżenia Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące występowania potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych w wodzie pozostającej w obiegu fontann.

  • Fontanny mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się tak w przypadku niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym np. picia wody lub kąpieli czy wręcz pływania w otwartym zbiorniku fontanny.
  • Zagrożenie dla zdrowia może być związane jest z piciem wody z fontanny, ale również z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej. Do wody mogą przenikać bowiem bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ciała w tym dermatofity.
  • Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli.
  • Na czystość wody w fontannach wpływają:

- jakość materiałów instalacyjnych,

- obecność osadów, korozja, temperatura wody,

- zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itp.) oraz ludzi,

- skażenia fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych,

- obecność wirusów (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaków pasożytniczych.

  • Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii powodujących leginelozę (przebiegającą jako zapalenia płuc lub gorączka Pontiac). Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura wody wynosząca 25-45o C Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu.

 

 Źródło: Pismo Głównego Inspektora Sanitarnego skierowane do Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych znak GIS-BW-43230-56/KP/15/4 z dn. 24.06.2015 r.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Data publikacji Pobierz Zobacz
pdf Uchwała Regulamin fontann-Dz.U.Woj.Mał..pdf
ilość pobrań: 1120
18-02-27 10:33 Uchwała Regulamin fontann-Dz.U.Woj.Mał..pdf 191.15KB zobacz