przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki
przejdź do stopki

Plan Zarządzania Kryzysowego Gminy Krzeszowice

jest podstawowym dokumentem określającym zasady działania administracji samorządowej oraz pozostałych uczestników procesu zarządzania i reagowania kryzysowego na terenie Gminy Krzeszowice.

Obowiązek opracowania i aktualizacji Planu spoczywa na Burmistrzu Gminy Krzeszowice i wynika z ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2007 nr 89 poz. 590 z późn. zm.)

Elementami składowymi Planu są:

  1. PLAN GŁÓWNY
  2. ZESPÓŁ PRZEDSIĘWZIĘĆ NA WYPADEK SYTUACJI KRYZYSOWYCH
  3. ZAŁACZNIKI FUNKCJONALNE PLANU GŁÓWNEGO
  4. MAPY

Plan główny

zawiera charakterystykę zagrożeń oraz ocenę ryzyka ich wystąpienia, mapę ryzyka (w formie matryc i tabel) przedstawiającą potencjalnie negatywne skutki oddziaływania zagrożeń na ludzi, środowisko, mienie i infrastrukturę, zadania i obowiązki uczestników zarządzania kryzysowego (w tym Siatkę bezpieczeństwa) oraz zestawienie sił i środków planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych.

Zespół przedsięwzięć na wypadek sytuacji kryzysowych

to dział Planu obejmujący zadania w zakresie monitorowania zagrożeń, tryb uruchamiania oraz współdziałanie sił i środków uczestniczących w realizacji planowanych przedsięwzięć na wypadek sytuacji kryzysowych, jak również procedury zarządzania kryzysowego, w tym procedury reagowania kryzysowego, określające sposób postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz zadania i zasady współdziałania między siłami uczestniczącymi w realizacji planowanych przedsięwzięć na wypadek sytuacji kryzysowych.

Załączniki funkcjonalne planu głównego

określające: procedury realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, organizację łączności, organizację systemu monitorowania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, zasady informowania ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania na wypadek zagrożeń, organizację ewakuacji z obszarów zagrożonych, organizację ratownictwa, opieki medycznej, pomocy społecznej oraz pomocy psychologicznej, organizację ochrony przed zagrożeniami charakterystycznymi dla danego obszaru (Plan operacyjny bezpośredniej ochrony przed powodzią), wykaz zawartych umów i porozumień związanych z realizacją zadań zawartych w planie zarządzania kryzysowego, zasady oraz tryb oceniania i dokumentowania szkód.

Mapy stanowią graficzne uzupełnienie Planu.

Do lutego 2011 r. obowiązywał Plan Reagowania Kryzysowego Gminy Krzeszowice. Po jego aktualizacji i dostosowaniu do nowych wymogów określonych w ustawie z dnia 17 lipca 2009 roku o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, podpisaniu przez Burmistrza Gminy Krzeszowice oraz zatwierdzeniu przez Starostę Krakowskiego zmienił on nazwę na Plan Zarządzania Kryzysowego Gminy Krzeszowice.