Agnieszki, Amalii, Czecha

Dwa kółka, słońce i dobry humor, czyli jak to było na IV Gminnym Rajdzie Rowerowym

02 Wrzesień 2016

28 sierpnia w upalne niedzielne popołudnie około 110 rowerzystów

wzięło udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Gminę Krzeszowice. Do wyboru były 2 trasy: dla osób zaawansowanych oraz dla osób niezbyt często jeżdżących na rowerze, w tym dla rodzin z dziećmi.
Przed startem organizator  omówił przebieg tras oraz zwrócił uwagę na bezpieczeństwo uczestników podczas jazdy.
Podkreślono także cel spotkania: to wzmacnianie więzi na płaszczyźnie rodzic – dziecko.Od kilku lat w gminie Krzeszowice, w działaniach z zakresu profilaktyki uzależnień, postawiono na wzmacnianie relacji rodzinnych. Na spotkaniu podkreślono, jak ważny jest czas , który rodzice poświęcają dziecku. Każda minuta rodzica z dzieckiem to mniej kłopotów związanych z wychowaniem dziecka, bowiem właściwe wzorce rodzicielskie, to czynnik chroniący przed sięganiem dziecka po używki i inne niewłaściwe zachowania dziecka w przyszłości.

Uczestnicy rajdu – w towarzystwie policji powiatowej z Krakowa i jednostek ochotniczych straży pożarnych z Gminy Krzeszowice – wyruszyli w trasę o godzinie 14.00.

Jedną   z atrakcji na trasie przejazdu dla grupy tzw. „rodzinnej”  było wejście na parking Kopalni Dolomitu Dubie, a następnie przejście na plac postojowy ciężkich maszyn i obejrzenie ogromnych ładowarek i samochodów technologicznych pracujących na co dzień w kopalni. Kolejnym krokiem było wejście na szlak turystyczny, z  którego wyłoniła się panorama wyrobiska górniczego. Widok zapierał dech w piersiach. Prelegent oddelegowany z ramienia Kopalni - pan Mirosław Więcław, sztygar zmianowy – nie pozwolił uczestnikom na nudę. Interesująco i z humorem opowiadał o historii kopalni i ludziach w niej pracujących.  Niestety, ograniczenia czasowe zmusiły uczestników rajdu do powrotu na trasę, a pytań było dużo …
O godzinie 16.30 obie grupy przybyły na metę - na uczestników czekał ciepły poczęstunek oraz losowanie upominków.
By rajd odbywał się bezpiecznie czuwały nad tym odpowiednie służby oraz osoby prywatne i im należą się słowa uznania za profesjonalizm i zaangażowanie w imprezę.

Serdeczne podziękowania za współpracę przy rajdzie należy złożyć:

- Komendzie Powiatowej Policji z Krakowa z siedzibą w Zabierzowie - Wydziałowi Ruchu Drogowego, w tym szczególne podziękowania należą się Panu Łukaszowi Hebdzie, podkomisarzowi,
- jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzeszowic, Miękini, Siedlca, Paczółtowic i Czatkowic – szczególne podziękowania dla ekip ratownictwa drogowego OSP,
- Kopalni Dolomitu Dubie, kierownictwu  i prelegentowi Mirosławowi Więcławowi,
- Firmie Sport Nora - Krzysztofowi Janikowskiemu (firma zasponsorowała obsługę techniczną rajdu na obu trasach),
- pilotom grup: Aleksandrze Kuciel, Sebastianowi Gancarczykowi, Piotrowi Krukowi i Ireneuszowi Kurdzielowi,
- Straży Miejskiej,
- Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie
- Nadleśnictwu Krzeszowice,
- lokalnym  mediom - Maciejowi Liburskiemu.

Organizacja i finansowanie imprezy

Gmina Krzeszowice ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Tekst: Nina Kurdziel