przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036
przejdź do stopki

II Święto Pomidora na krzeszowickim Rynku

26 Lipiec 2018
kategoria:
Aktualności
 

W niedzielne popołudnie 22 lipca 2018 r. na krzeszowickim Rynku odbyło się drugie święto z pomidorem w roli głównej.

Na mieszkańców Krzeszowic, gości oraz smakoszy pomidorów czekało wiele atrakcji.

 

 

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Krzeszowice przygotowały zupy pomidorowe w różnym wydaniu: KGW Paczółtowice serwowało krem pomidorowy z grzankami oraz groszkiem ptysiowym, KGW Żary przygotowało zupę pomidorową z ryżem, a KGW z Filipowic rozdawało zupę pomidorową z makaronem oraz częstowało gości różnorodnymi przystawkami, oczywiście wszystko na bazie pomidora.

 


Po degustacji zup do pracy wkroczyli wybitni kucharze: Dariusz Wójcik, Krystian Mazur i Tomasz Batorski. Towarzyszyły im Koła Gospodyń Wiejskich z Miękini, Woli Filipowskiej, Frywałdu i Ostrężnicy-Łan. Wspólnie przygotowano  pięć pomidorowych potraw z różnych części świata. Ugotowano  arroz cubano (ryż po kubańsku), hiszpańskie migas z boczkiem, gruzińskie szpady. Na zakończenie kulinarnej uczty przyrządzono 4 tysiące porcji włoskiej frittaty. Do potraw wkrojono prawie 300 kg pomidorów, wbito 450 świeżych jaj, wykorzystano 50 bochenków chleba, 20 kg piersi z kurczaka oraz wiele innych produktów. Nie zabrakło kulinarnych konkursów, podczas których dzieci robiły szaszłyki, a panowie kroili chleb na czas. Wybrano również spośród zbiorów mieszkańców gminy najcięższego pomidora o wadze 858 g, największego pomidora o średnicy 15 cm oraz najśmieszniejszego pomidora. Wydarzenie uświetnił występ KGW Frywałdzianki.
Do pomidorowego szaleństwa włączyły się również dzieci, które miały swój kącik zabaw. Wraz z animatorami bawiły się w „pomidora”, były tańce, malowanki, mydlane bańki i wiele innych atrakcji.
Dużą popularnością cieszyła się degustacja różnorodnych pomidorów produkowanych w Gospodarstwie Ogrodniczym Tadeusza Bogdana w krzeszowickich szklarniach.

Burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację II Święta Pomidora w Krzeszowicach:

- KGW Paczółtowice, KGW Filipowice, KGW Żary, KGW Miękinia, KGW Frywałd, KGW Wola Filipowska, KGW Ostrężnica-Łany
- Kucharze: Dariusz Wójcik, Krystian Mazur, Tomasz Batorski
- Gospodarstwo  Ogrodnicze Tadeusz Bogdan z Krzeszowic
- Firma Lewiatan Piotr Piątek & Adam Chechelski
- Piekarnia ATU z Krzeszowic
- Ubojnia Drobiu KOKO z Dulowej
- Agrokompleks Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe z Sanki
- P.H.U. Dariusz Święszek z Krzeszowic
Podziękowania również dla licznie przybyłych gości i mieszkańców naszej gminy.

 

 Tekst: Małgorzata Bojkowska, Joanna Kaczorowska