Marii, Marzeny, Ryszarda

Wymiana młodzieży z węgierską gminą partnerską

26 Lipiec 2018

Początek wakacji to od 9 lat czas realizacji przez Gminę Krzeszowice i XIX Dzielnicę Budapesztu Kispest programu wymiany młodzieży.

Piętnastu młodych mieszkańców z partnerskiej gminy, wraz z opiekunami,  od 29 czerwca do 7 lipca poznawało Krzeszowice i okolice.
Pierwsze dni wymiany  młodzież spędziła w domach polskich kolegów, potem grupa została zakwaterowana w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej.

W poniedziałek 2 lipca odbyło się oficjalne spotkaniem z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem,  w kolejnych dniach goście zwiedzali m.in. zamek Tenczyn w Rudnie, klasztor w Czernej, drewniany kościół w Paczółtowicach i odbyli lekcję gry w golfa. W programie znalazły się także  wycieczki do Krakowa i Ogrodzieńca. Wizytę zakończył pożegnalny wieczór kultury polskiej i węgierskiej, w trakcie którego nasi goście zaserwowali jeden ze swoich narodowych przysmaków – gulasz.

Grupa z Krzeszowic przebywała na Węgrzech w dniach 13-22 lipca

i pobyt dzielił się na czas w Budapeszcie oraz międzynarodowy obóz nad Balatonem. Każdy dzień obfitował w wiele atrakcji: wycieczki, rozgrywki sportowe, spotkania z władzami, szlifowanie angielskiego, plażowanie i kąpiele w Balatonie.  W tym roku polscy uczniowie spotkali młodych ludzi z Turcji, Chorwacji, Bułgarii, Serbii i Węgier. Podczas wieczorów narodowych każda grupa przedstawiała krótką wizytówkę swojego miasta, gminy i kraju.