przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał, burze
przejdź do stopki

Miejsko-wiejska gmina Krzeszowice leży na terenie województwa małopolskiego, w powiecie krakowskim.

Zajmuje południową część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie Rowu Krzeszowickiego i Garbu Tenczyńskiego. 25 kilometrów do Krakowa, 50 kilometrów do Katowic – to odległości z Krzeszowic do centrów stolic Małopolski i Śląska. Blisko z Krzeszowic jest także do dwu najważniejszych w Polsce regionalnych portów lotniczych – krakowskiego i śląskiego. Kraków Airport w Balicach jest w zasięgu kilkunastu minut jazdy samochodem, śląskie Pyrzowice to odległość niespełna 80 km od Krzeszowic. 

6 grudnia 2012 r. oddany został do użytku (po gruntownej modernizacji) budynek dworca kolejowego w Krzeszowicach.  Obiekt stacji kolejowej zbudowano w XIX wieku na potrzeby pasażerów kolei, którzy od 1847 roku mogli  podróżować między Krakowem a Śląskiem. Wówczas przeprowadzono przez Krzeszowice linię kolejową z Krakowa do Mysłowic, która tam połączyła się z koleją warszawsko – wiedeńską. Przez ponad półtorej wieku klienci kolei korzystali z budynku dworcowego, który powoli tracił swój blask.

Rozpoczęta kilka lat temu modernizacja, kosztująca niemal 8 mln złotych, dobiegła końca, a odnowione wnętrze i elewacja stacji oraz estetycznie urządzone najbliższe otoczenie znów mogą być wizytówką Ziemi Krzeszowickiej.

Niedaleko dworca kolejowego (przy ul. Św. Floriana) znajduje się dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają minibusy i autobusy do miejscowości położonych zarówno na terenie gminy Krzeszowice, jak i poza nią.