przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki, oblodzenie
przejdź do stopki

Gmina Krzeszowice

to największa gmina powiatu krakowskiego, o powierzchni 139 km kw., licząca 31,5 tys. mieszkańców. 25 kilometrów do Krakowa, 50 kilometrów do Katowic – to odległości z Krzeszowic do centrów stolic Małopolski i Śląska. Blisko z Krzeszowic jest także do dwu najważniejszych w Polsce regionalnych portów lotniczych – krakowskiego i śląskiego. Kraków Airport w Balicach jest w zasięgu kilkunastu minut jazdy samochodem, śląskie Pyrzowice to odległość niespełna 80 km od Krzeszowic.

Gmina Krzeszowice, położona pomiędzy aglomeracjami: krakowską i śląską, wyróżnia się nawet w urozmaiconym polskim krajobrazie. Jej walory krajobrazowe – jurajskie dolinki, malownicze grupy skał wapiennych i rozległe lasy, kwalifikują większość terenu do obszarów o krajobrazie chronionym

Znaczna część gminy leży na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych - znajdują się tu trzy parki krajobrazowe i trzy rezerwaty przyrody. Wśród powulkanicznych pagórków kryjcych w swych wnętrzach agaty, porfiry, diabazy, dolomity, tuf oraz czarny marmur; w barwnych (szczególnie jesienią) lasach; nad pięknymi strumieniami, znaleźć można rzadkie, chronione rośliny i zwierzęta. Dla ich ochrony utworzone zostały m.in. trzy obszary należące do  Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Ziemia Krzeszowicka szczyci się wieloma atrakcyjnymi turystycznie obszarami i jest utkana siatką szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i dydaktycznych. Jest także bogata w kilkadziesiąt zabytków historycznych, spośród których najczęściej odwiedzane są: uzdrowiskowa zabudowa Krzeszowic, Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej, drewniany kościół w Paczółtowicach i ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie.

Centrum gminy – miasto Krzeszowice – znane jest z leczniczych wód mineralnych siarczanowo-wapniowo-magnezowo-siarkowych, które są wykorzystywane od XVII w. do leczenia schorzeń reumatycznych, pourazowych i narządu ruchu. Pierwszego zapisu mówiącego o wykorzystaniu wód siarczanych do leczenia bydła dokonał miejscowy proboszcz, ks. Bernard Bocheński, w kronice parafialnej z 1625 r. Jednak rozwój uzdrowiska rozpoczyna się w II połowie XVIII w., kiedy dr Jan Gotfryd Leonhardi, na zlecenie księcia Augusta Czartoryskiego, dokonał badań właściwości wody siarczanej, oraz odkrył i zastosował do celów leczniczych źródło wody żelazistej. Około 1778 r. ocembrowano jedyne wówczas źródło wody siarczanej ("Zdrój Główny"). Prawdopodobnie w tym samym roku wybudowano pierwsze łazienki, a w roku następnym zarejestrowano pierwszych pacjentów. Dzisiaj tradycje uzdrowiskowe kontynuuje Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”, odnowiony i rozbudowany w ostatnich latach.

W gminie położony jest największy w Polsce  południowej kompleks pól golfowych w Paczółtowicach, Na160 hajest tam 18 dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, pole 6 dołkowe oraz Akademia Golfa. Poza zawodami i treningami na polu golfowym w Paczółtowicach organizowane są imprezy integracyjne, można tu skorzystać ze sportowej strzelnicy i stadniny koni.

Mamy też blisko200 kmszlaków rowerowych, pieszych i dydaktycznych. Władze gminy rozbudowują bazę sportową i rekreacyjną -  hale sportowe, nowe boiska, w tym kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią zbudowanych w ramach programu ORLIK, i place zabaw dla dzieci.

Wędrując szlakami turystycznymi można podziwiać ciekawe stanowiska przyrodnicze, uczyć się historii polskiego górnictwa węglowego, poznać dawne dzieje, odciśnięte w kamieniach poszukiwanych przez amatorskich zbieraczy minerałów i profesjonalnych mineralogów, dla których jest to najatrakcyjniejszy geologicznie obszar w kraju.

URZĄD MIEJSKI W KRZESZOWICACH
ul. Grunwaldzka 4, 32-065 Krzeszowice
tel.: 12 252 08 00, 12 252 08 01
fax: 12 252 08 02
e-mail: