Alfa, Leonii, Tytusa

Dolina Pstrąga w Dubiu oficjalnie otwarta

01 Lipiec 2019

Dni Pstrąga, które odbyły się 8 i 9 czerwca w Dubiu, przyciągnęły tłumy gości.

W sobotę zorganizowano  biesiadę z kapelą Dudek Lewicki, zabawę taneczną wraz z DJ oraz pokaz laserowy.  Dokonano także symbolicznego otwarcia, po przeprowadzonych przez gminę Krzeszowice pracach inwestycyjnych, Doliny Pstrąga w Dubiu.

Gospodarzowi uroczystości, burmistrzowi Wacławowi Gregorczykowi i sołtysowi Dubia Zbigniewowi Wąsikowi towarzyszyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Starosta Krakowski Wojciech Pałka.  Dolina Pstrąga w Dubiu wraz z geo-ogródkiem to autorski pomysł burmistrza Wacława Gregorczyka oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, który został zrealizowany w latach 2017-2019. Niedziela rozpoczęła się na sportowo Biegiem EkoRacławka, organizowanym przez grupę wspinaczkową Trawers. Przygotowano blok atrakcji dla dzieci i rodzin, jazdę na koniach, jazdę na tyrolcę, a także degustację pstrąga. Atrakcyjny teren między wapiennymi dubieńskimi skałkami, a potokiem Racławki został wzbogacony o alejki pieszo-rowerowe, punkt odpoczynku turysty, ścianki wspinaczkowe, grillowisko, siłownię plenerową, mapy turystyczne, leżaki i pole różane.

Stworzono również edukacyjny geo-ogródek, w którym znajdują się głazy i skały z okolicznych kamieniołomów i kopalń wraz z opisami. Całość  uzupełnia „Leśna Akademia” z tablicami edukacyjnymi, m.in. o tematyce  dendrologii i ornitologii, oraz urządzeniami edukacyjnymi dla najmłodszych.

Wartość projektu wyniosła około 1,5 mln złotych, z tego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 6.3.1. Rozwój lokalnych zasobów subregionów - SPR z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 ok. 675 000 zł.

Podczas Dni Pstrąga odbył się I półfinał Turnieju Sołectw i Osiedli  Gminy Krzeszowice, do którego zgłosiło się pięć sołectw: Łany, Miękinia, Nawojowa Góra, Tenczynek oraz Żary. Drużyny kobiet przesiewały groszówki przez piasek na czas oraz rzucały ringiem do poroża. Wiele uśmiechu wywołała konkurencja pt. „plażowanie”, w której panowie na czas przebierali się w stroje plażowe, dodatkowo zmierzyli się w rzucie do puszek na punkty. Rodziny, łowiąc na wędkę wielkiego pluszowego „pstrąga”, musiały pokonywać przeszkody na czas, a także próbować swoich sił w skoku w dal. Radzie Sołeckiej dodawano punktów za najdłuższą rozpiętość „skrzydeł”, czyli ramion, oraz mierzono ilość piasku wykopanego koparką.

Konkurencje sprawiły wiele radości i śmiechu, każda drużyna przeszła do finału, który odbędzie się w sierpniu w Krzeszowicach.
Zapraszamy do Doliny Pstrąga – musisz to zobaczyć!

Tekst: Joanna Kaczorowska