Augusta, Gizeli, Ludomiry
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Dotacja z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

08 Grudzień 2022

5 grudnia 2022 r. Burmistrz Gminy Krzeszowice podpisał z Wojewodą Małopolskim umowę o dopłatę z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Przedmiotem umowy jest dotacja do zadania realizowanego przez organizatora (gminę), polegającego na prowadzeniu linii komunikacyjnych o łącznej długości 223,80 km, na których zostanie wykonana łączna praca eksploatacyjna 299 772 wozokilometrów w ciągu roku. Dotacja będzie wykorzystana na dopłatę do kosztów usługi po każdorazowym wykazaniu przez operatorów deficytu w comiesięcznym bilansie zysków i strat funkcjonowania danej linii.

Kursy objęte rekompensatą wykonywane będą na następujących trasach:
- Krzeszowice-Tenczynek-Rudno-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Nawojowa Góra-Frywałd-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Żary-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Filipowice-Miękinia Stawiska-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Zalas-Sanka-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Ostrężnica-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Krzeszowice-Czerna-Paczółtowice-Krzeszowice (6 kursów dziennie od poniedziałku do piątku + 4 kursy w soboty)
- Wola Filipowska-Krzeszowice–Dębnik-Krzeszowice (4 kursy dziennie od poniedziałku do piątku)

Całkowita wartość zadania wynosi 1 001 238,48 zł, z czego uzyskane dofinansowanie to 899 316,00 zł.

Już po raz czwarty nasz samorząd zaaplikował o dotację z „funduszu autobusowego” pozyskując środki, które pozwolą na funkcjonowanie transportu wewnątrzgminnego w niezbędnym zakresie. W poprzednich latach zlikwidowaliśmy ostatnie „białe plamy” w gminnym systemie komunikacji publicznej (Dębnik, Stara Wola) oraz rozszerzyliśmy usługę o kursy sobotnie. Obecnie, pomimo ciągłego spadku liczby pasażerów, utrzymujemy ten stan. Jednocześnie należy podkreślić, że Urząd Miejski w Krzeszowicach nie ma wpływu na działanie połączeń ponadlokalnych – do Krakowa i Chrzanowa. Linie te są obsługiwane przez firmy wykonujące przewóz osób na podstawie zezwoleń na wykonywanie regularnych przewozów osób wydawanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa (poprzez jednostkę - Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie).

Zastępca Burmistrza
Adam Godyń