przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 2Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady śniegu
przejdź do stopki

Dzieci zebrały plony z własnych szkolnych ogródków

04 Październik 2016
kategoria:
Aktualności

Gmina Krzeszowice przygotowuje się do podsumowania innowacyjnego projektu

pt. „Szkolne ogródki w gminie Krzeszowice, jako miejsce edukacji ekologicznej”, na który otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Na terenie gminy Krzeszowice, z inicjatywy Urzędu Miejskiego, powstało przy szkołach 17 ogródków ekologicznych

dzięki wspólnej pracy dzieci, nauczycieli i wolontariuszy. Prowadzone były warsztaty teoretyczne i praktyczne przy wsparciu wykwalifikowanych, doświadczonych ogrodników i rolników, przedstawicieli MODR, nauczycieli, urzędników. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała w prezencie specjalne narzędzia ogrodnicze,  a także od firmy Vilmorin Garden szkoły otrzymały zestawy profesjonalnych nasion, a od miesięcznika „Twój Ogrodnik” rośliny miododajne. Dzieci podczas realizacji projektu nauczyły się m.in. tego, jak założyć ogródek warzywny, jak naturalnie chronić i nawozić rośliny, jak kompostować i ponownie wykorzystywać odpady zielone, do tradycyjnej produkcji żywności ekologicznej. Każda szkoła mogła pochwalić się swoimi plonami. W ogródkach udało się wyhodować tradycyjne warzywa takie jak: marchew, fasolkę, cukinię, rzodkiew, szpinak, wiele odmian ziół – lubczyk, mięta, a także warzywa bardziej wyszukane – topinambur. Uroku dodawały kolorowe rabaty kwiatowe.
Pomysł stworzenia ogródków spotkał się z dużym entuzjazmem wśród najmłodszych, którzy ochoczo opiekowali się ogródkami, pielęgnując je nawet podczas wakacji –  pełniąc dyżury. Uzyskane produkty uczniowie wykorzystali do sporządzania posiłków w szkolnych stołówkach, dzielili się i kosztowali ze swoimi rodzinami w domach lub konsumowali prosto z grządek. Uczniowie już planują, co posadzą w ogródkach w następnym roku.

Dzięki projektowi dzieci i młodzież mają szansę przenieść nabytą wiedzę i umiejętności do własnych ogródków domowych

angażując przy tym swoich bliskich i znajomych. Mamy nadzieję, że zajęcia praktyczne zachęcą dzieci do dalszej edukacji z zakresu ogrodnictwa, pożyteczne umiejętności przydadzą się w życiu prywatnym a może odkryte nowe pasje zaowocują podjęciem satysfakcjonującej ścieżki zawodowej.


Całkowita wartość projektu: 35 212,42 zł w tym środki z WFOŚ: 25 440,00 zł.

 

  • 1
  • 2