Alfa, Leonii, Tytusa

Dzielimy się doświadczeniem

14 Marzec 2018

W poniedziałek i wtorek (12 i 13 marca) gościliśmy w naszej gminie przedstawicieli organizacji pozarządowej z Ukrainy, którzy chcieli poznać zadania i sposób pracy Straży Miejskiej.

Samorządy lokalne na Ukrainie szukają dzisiaj swoich dróg do spełniania oczekiwań mieszkańców a jednym z ważnych postulatów jest poprawa bezpieczeństwa. Przedstawiciele organizacji pozarządowej działającej w Kijowie wybrali naszą gminę jako miejsce, gdzie chcieli poznać pracę samorządu lokalnego. Interesowały ich zadania obowiązkowe, realizowane przez krzeszowicki samorząd, oraz sposób podejścia do podnoszenia jakości życia mieszkańców poprzez poprawę infrastruktury społecznej, ochronę środowiska i bezpieczeństwo publiczne.

- Jesteśmy gminą, która często bierze udział w nowych programach, często są to pilotaże, polegające na wdrażaniu nowatorskiego podejścia do zadań publicznych. Chętnie się uczymy ale też chętnie dzielimy się naszymi rozwiązaniami. Tym bardziej gdy są to obywatele z krajów, gdzie trwa budowa samorządności, ważnej dla wzmocnienia związku obywatela z środowiskiem lokalnym – mówi burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.
Odwiedzając naszą gminę przedstawiciele pozarządowej organizacji pod nazwą „Wojskowo-Patriotyczne Stowarzyszenie Uczestników ATO „Sprawiedliwość” ” chcieli poznać rolę lokalnej służby, odpowiedzialnej za porządek publiczny.
W tym celu odwiedzili siedzibę naszej Straży Miejskiej, gdzie wiceburmistrz Witold Kulczycki, komendant Janusz Mitka i sekretarz gminy Jan Bereza wyjaśniali zakres zadań wykonywanych przez Straż Miejską, podkreślając znaczenie tej służby dla osiągania celów wyznaczonych dla samorządu gminy przez mieszkańców. W siedzibie Straży Miejskiej goście z Ukrainy zadawali wiele pytań i porównywali uwarunkowania prawne działania samorządów w Polsce i na Ukrainie. Goście z Kijowa mieli też okazję przyjrzeć się pracy naszych strażników w terenie, podczas patrolowania miejscowości gminy i interwencji w miejscach zamieszkałych przez bezdomnych.

Zdjęcia:
Joanna Kaczorowska, Irisha Kochergina