Bernarda, Biruty, Erwina

EKOPARTNERZY NA RZECZ SŁONECZNEJ ENERGII MAŁOPOLSKI

17 Grudzień 2020

Projekt pn. EKOPARTNERZY NA RZECZ SŁONECZNEJ ENERGII MAŁOPOLSKI

jest współfinansowany ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 4 Oś Priorytetowa Regionalna Polityka Energetyczna, Działanie 4.1 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych Źródeł energii; Poddziałanie 4.1.1 Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Partnerami projektu jest 31 małopolskich gmin, tj: Biskupice, Bukowno, Charsznica, Ciężkowice, Gdów, Gołcza, Gromnik, Jodłownik, Klucze, Kłaj, Kozłów, Krzeszowice, Książ Wielki, Lisia Góra, Miechów, Myślenice, Niepołomice, Olkusz, Rabka - Zdrój, Racławice, Ryglice, Skrzyszów, Słaboszów, Tarnów, Trzyciąż, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Wolbrom, Zakliczyn i Żabno. Liderem projektu jest Stowarzyszenie - Zielony Pierścień Tarnowa.

Podstawowe założenia projektu:

Celem projektu jest dostawa i montaż na terenie ww. gmin w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej  5.929 sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym: 3.012 instalacji fotowoltaicznych, które wyprodukują 14 319,45 MWhe/rok energii elektrycznej oraz  2.782 kolektorów słonecznych i  39 pomp ciepła, które wyprodukują;  8 765,60 MWht/rok energii cieplnej.
CEL OGÓLNY – Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej w finalnym zużyciu energii oraz poprawa jakości powietrza na terenie Małopolski
CEL SZCZEGÓŁOWY – Instalacja małych źródeł energii, zlokalizowanych blisko odbiorcy, zmniejszających straty przesyłowe oraz zapewniających efekt ekologiczny poprzez wzrost udziału energii odnawialnej w konsumpcji (energetyka rozproszona) oraz znacząca poprawa jakości powietrza, a w konsekwencji jakości życia na terenie 31 gmin biorących udział w projekcie partnerskim.

Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2021 r.
W dniu 30.11.2020 r. zostały podpisane umowy z wykonawcami tj. Sanito Sp z o.o., Eco-Team Sp z o.o. Sp.k. oraz Ekologika Sp z o.o.  na montaż instalacji we wszystkich gminach na łączną kwotę: 90 320 755, 44 PLN.

Umowy z wykonawcami instalacji na terenie Gminy Krzeszowice zostały zawarte na łączną kwotę 1 029 379,74 zł.

Na terenie Gminy Krzeszowice zostaną zainstalowane:
- 33 instalacje fotowoltaiczne,
- 20 instalacji solarnych,
- 5 pomp ciepła.

Wykonawcami powyższych instalacji w naszej gminie są:
- Sanito Sp z o.o. (instalacje fotowoltaiczne i solarne)
- Eco-Team Sp. z o.o. Sp.k. (instalacje solarne)
- Ekologika Sp z o.o. (pompy ciepła)

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROJEKCIE

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem i odpowiednią umową zamieszczoną poniżej. Po zapoznaniu się z regulaminem oraz wzorem umowy Beneficjent końcowy uiszcza wkład własny na konto Gminy przed zawarciem umowy, stanowiącej obok dotacji środki finansowe będące uzupełnieniem całkowitego kosztu realizacji projektu.
Po uiszczeniu kwoty wkładu własnego zostanie zawarta umowa na czas określony od dnia podpisania do upływu okresu trwałości Projektu - na okres 5 lat. Instalacja przez ten czas pozostaje własnością Gminy. Po upływie tego okresu instalacja przejdzie na własność Beneficjenta końcowego na warunkach określonych w umowie.