Jarosława, Marka, Wiki

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

09 Marzec 2020

Początek marca to czas, kiedy rozpoczyna się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Jest to konkurs, który cieszy się dużym  zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Pierwsze eliminacje, z których wyłoniono po trzech uczestników z każdej grupy wiekowej, przeprowadzono w szkołach. 5 marca  2020 roku  eliminacje gminne odbyły się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Filipowskiej. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Krzeszowic, Filipowic, Miękini, Nawojowej Góry, Nowej Góry, Paczółtowic, Tenczynka i Woli Filipowskiej oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  i LO w Krzeszowicach.

Każdy z uczestników rozwiązywał test z pytaniami z zakresu zagadnień szeroko pojętego ratownictwa i pożarnictwa. Na przestrzeni ostatnich lat uczestnicy tego konkursu prezentują wysoki poziom wiedzy. Przygotowanie zajmuje sporo czasu, ale daje za to dużo satysfakcji. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom i strażakom, którzy przygotowują swoich podopiecznych.

W wyniku etapu gminnego wyłoniono następujących zwycięzców:

Szkoły średnie:

I miejsce – Judyta Łuczkoś – Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach
II miejsce – Jakub Burtan – Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach
III miejsce – Justyna Kramarz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach

Szkoły podstawowe (klasy 7,8):

I miejsce – Borys Kawala – Szkoła Podstawowa Nowej Górze
II miejsce – Szymon Gój – Szkoła Podstawowa w Filipowicach
III miejsce – Natalia Mirek – Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

Szkoły podstawowe (klasy 1 - 6):

I miejsce – Maja Chromy – Zespół  Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej
II miejsce – Natalia Liburska – Szkoła Podstawowa w Paczółtowicach
III miejsce – Dawid Łuczkoś – Szkoła Podstawowa w Filipowicach

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci akcesoriów komputerowych oraz pamiątkowych dyplomów, a pozostali uczestniczy nagrody pocieszenia. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Krzeszowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Eliminacje na szczeblu powiatowym odbędą się 14 marca br. na terenie JRG-3 w Krakowie.

Tekst: Barbara Kurdziel

Zdjęcia: Marian Lewicki