Sergiusza, Teofila, Zyty
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Fotowoltaika dla Gminy Krzeszowice

06 Wrzesień 2022

Na dachach szkół w gminie Krzeszowice pojawiły się panele fotowoltaiczne,

które zostały zainstalowane dzięki uczestnictwu gminy w projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.

W ramach projektu zamontowano 24 instalacje fotowoltaiczne, 4 instalacje solarne i 1 pompę ciepła u odbiorców indywidualnych. Dodatkowo niemal 200 kW dedykowane jest na budynki użyteczności publicznej.

Instalacja o mocy 49 kW znalazła się już na dachu Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzeszowicach.

Kolejne w Szkole Podstawowej w Tenczynku (łącznie 39,6 kW),

Zalasiu (19,8 kW),

Woli Filipowskiej (19,8 kW)

i na przedszkolach w Tenczynku (29,7 kW)

i Krzeszowicach (29,7 kW).

Koszty, w których partycypuje Gmina Krzeszowice, to blisko 1 mln złotych. Nasz samorząd otrzymał dofinasowanie na poziomie 60% kosztów netto.
Projekt „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” jest współfinansowany ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Działania 4.1. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, Poddziałanie 4.1.1. Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Partnerami projektu jest 31 małopolskich gmin, tj: Biskupice, Bukowno, Charsznica, Ciężkowice, Gdów, Gołcza, Gromnik, Jodłownik, Klucze, Kłaj, Kozłów, Krzeszowice, Książ Wielki, Lisia Góra, Miechów, Myślenice, Niepołomice, Olkusz, Rabka - Zdrój, Racławice, Ryglice, Skrzyszów, Słaboszów, Tarnów, Trzyciąż, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Wolbrom, Zakliczyn i Żabno. Liderem projektu jest Stowarzyszenie - Zielony Pierścień Tarnowa.

Podstawowe założenia:

Celem projektu jest dostawa i montaż na terenie ww. gmin w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej  5.929 sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym: 3.012 instalacji fotowoltaicznych, które wyprodukują 14 319,45 MWhe/rok energii elektrycznej oraz  2.782 kolektorów słonecznych i  39 pomp ciepła, które wyprodukują;  8 765,60 MWht/rok energii cieplnej.
CEL OGÓLNY – Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej w finalnym zużyciu energii oraz poprawa jakości powietrza na terenie Małopolski
CEL SZCZEGÓŁOWY – Instalacja małych źródeł energii, zlokalizowanych blisko odbiorcy, zmniejszających straty przesyłowe oraz zapewniających efekt ekologiczny poprzez wzrost udziału energii odnawialnej w konsumpcji (energetyka rozproszona) oraz znacząca poprawa jakości powietrza, a w konsekwencji jakości życia na terenie 31 gmin biorących udział w projekcie partnerskim.