17 Październik 2016
kategoria:
Aktualności

8 października 2016 r. w okolicy Czernej

odbyły się Mistrzostwa Polski Geotyda 2016 organizowane przez Europejskie Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa oraz Fundację Geotyda. Była to druga edycja darmowej imprezy opartej o paragrafowe gry terenowe.

Honorowy patronat nad nią objął burmistrz gminy Krzeszowice - Wacław Gregorczyk.

Patronował jej także o. Leszek Stańczewski - przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, gdzie wyznaczono start. Stanęły na nim 24 zespoły podzielone na 3 kategorie. Dla klas mundurowych i OPEN maksymalna długość trasy wyniosła niewiele ponad 20 km; dla rodzinnej - niespełna 15 km. Nikt z uczestników nie wiedział jednak, czy zwycięstwo wymaga przejścia całego dystansu…

W momencie startu zawodnicy otrzymywali - przygotowany przez najlepszych specjalistów z dziedziny topografii stosowanej w służbach mundurowych - opis trasy,

w którym krótko przedstawiona została przeszłość gminy Krzeszowice. Na tym skończyła się rola organizatorów, którzy wypuszczali zespoły w określonych odstępach czasowych, a zaczęła rywalizacja. Wymagała ona bardzo dobrej kondycji fizycznej, gdyż maksymalny czas przejścia mocno pofałdowanej trasy wynosił 8 godzin. Okazało się, iż nie dla wszystkich był on wystarczający, gdyż niektóre zespoły przekroczyły go o zaledwie kilkanaście minut, więc zgodnie z zapisami w regulaminie nie podlegały dalszej klasyfikacji. Ta z kolei bazowała na zbieranym podczas przemierzania trasy kodzie, który tworzyły znaki notowane za odpowiedzi na pytania dotyczące spotykanych obiektów. Ze względu na rangę nie należały one do łatwych i oprócz spostrzegawczości wymagały umiejętności logicznego myślenia; czasem łączyły w sobie kilka dziedzin.
Ostatecznie żaden z zespołów startujących w kategorii klas mundurowych oraz OPEN nie zdobył maksymalnej ilości punktów. Zwycięstwo jednak w pierwszej kategorii zasłużenie wywalczyła grupa M1 reprezentująca XI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie: Magdalena Kmita, Michał Ołów, Michał Raźny, Mateusz Statek; a w drugiej - zespół O4: Zuzanna Gorczowska, Sebastian Kikta, Mateusz Mazur, Miłosz Nabożny. Kategorię rodzinną wygrał pięcio osobowy team R1 w składzie: Damian Filipski, Witold Filipski, Maciej Koralewski, Adrian Kramarski, Kacper Ryniec; w tym przypadku zdobyty kod okazał się bezbłędny. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów.

Tekst: Krzysztof Bochenek, fot.: Anetta Supel, Krzysztof Bochenek