Alfa, Leonii, Tytusa

Gmina Krzeszowice 1918-2018 Razem dla Niepodległej

15 Listopad 2018

Krzeszowice uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie, uroczyście i bardzo radośnie.

W oficjalnej części uroczystości przy grobie Nieznanego Żołnierza udział wzięli przedstawiciele wszystkich obszarów krzeszowickiego życia społecznego, poczty sztandarowe szkół, organizacji, instytucji, służb publicznych, stowarzyszeń. Obok nich tłumnie zgromadzeni mieszkańcy gminy Krzeszowice oraz przybyli goście. Po zakończeniu uroczystości barwny pochód, przy werblach orkiestry, przemaszerował ulicami miasta do kościoła pw. św. Marcina na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.

Krzeszowicki rynek przybrał biało-czerwone barwy.

Ceremonię wciągnięcia flagi na polowy maszt, użyczony przez OSP Krzeszowice poprowadzili harcerze z gminy Krzeszowice. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Wypełniony po brzegi krzeszowicki rynek zjednoczył mieszkańców bez względu na wiek i poglądy. Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk w swoim okolicznościowym wystąpieniu, odwołał się do historycznych aspektów odzyskania niepodległości oraz o wspólnym przeżywaniu święta przez cały rok 2018. Rangę święta podkreślił i umilił program artystyczny - patriotyczne pieśni, piosenki i utwory muzyczne w wykonaniu zespołu Verso oraz Krzeszowickiego Teatru Rozrywki pod opieką Pani Anny Dijuk-Bujok. Wspólne śpiewy przy degustacji tradycyjnego rosołu na gęsinie i rogali świętomarcińskich stworzyły podniosły nastrój. Radosny i uśmiechnięty tłum uwieczniony został na pamiątkowym zdjęciu zrobionym z drona przez Pana Piotra Bulicza. Na mieszkańców czekało też wiele atrakcji w postaci konkursów z nagrodami  z wiedzy historycznej, w których można było wygrać m.in. najnowszą książę pt. „Krzeszowice 1867-1989” Pana Łukasza Skalnego, wydaną przez Gminę Krzeszowice.
- Pomysł wspólnego świętowania oraz śpiewania, był miłym sposobem na wyrażenie naszych uczuć patriotycznych. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom oraz gościom za tak liczne przybycie na krzeszowicki rynek i wspólne świętowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podniosły charakter uroczystości przy grobie Nieznanego Żołnierza, oddane hołdy poległym, msza św. za Ojczyznę, uroczysty przemarsz, wspólne śpiewnie hymnu oraz pieśni patriotycznych na Krzeszowickim rynku dowodzą Państwa zaangażowaniu, poczuciu wspólnoty, szacunku dla narodowej historii – mówił Burmistrz Wacław Gregorczyk.

Tekst: Joanna Kaczorowska

Fot.: Marian Lewicki