Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Kolejny wniosek o dofinansowanie prac na zamku

18 Listopad 2016

28 października 2016 roku w ramach naboru wniosków ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gmina Krzeszowice złożyła wniosek o dofinansowanie VIII etapu prac konserwatorskich i robót budowlanych na zamku Tenczyn w Rudnie.

Planowane zadanie, przewidziane do realizacji w 2017 r., jest kontynuacją prac zrealizowanych w latach 2010 - 2016, w ramach etapów I - VII zabezpieczenia ruin, przy współudziale dofinansowania ze środków MKiD.

- Zamek Tenczyn to obiekt budujący potencjał turystyczny, kulturowy i historyczny Ziemi Krzeszowickiej. Ze względu na wartości historyczne i autentyzm ma nieocenione znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, szczególnie dla podtrzymywania tradycji i historii narodowej oraz dla kształtowania się tożsamości lokalnej i regionalnej.  Uruchomiona przez Gminę Krzeszowice w lipcu 2016 r. trasa turystyczna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Atrakcję stanowiły liczne plenerowe imprezy kulturalne (koncerty, wystawy, konkursy, turnieje, inscenizacje bitew, pokazy tańca oraz gry i zabawy plebejskie) organizowane m.in. przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn i Krakowskie Bractwo Grodzkie. – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

Zakres prac objętych wnioskiem:

- rekonstrukcja murów elementów ceglanych nad bramą bastei wjazdowej wraz z bramą wjazdową
- rekonstrukcja ścian wschodniego skrzydła mieszkalnego (narożnik Baszty Izabeli)
- wykonanie komunikacji pomiędzy Wieżą Bramną a częścią mieszkalną
- rekonstrukcja Baszty „Dorotka” wraz ze ścianą i pomieszczeniami towarzyszącymi
- wykonanie komunikacji pomiędzy częścią mieszkalną a Basztą „Dorotka”
- rekonstrukcja kaplicy.

Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania to 2 100 000,00 zł. Wykonanie wszystkich prac wskazanych w aktualnie składanym wniosku pozwoli na wydłużenie trasy turystycznej i udostępnienie zwiedzającym kolejnych pomieszczeń zamkowych.