Longiny, Toli, Zygmunta

List burmistrza Wacława Gregorczyka do mieszkańców

10 Listopad 2020

Szanowni Mieszkańcy!

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli i po kilku powstaniach, sprawiło, że wolność zawitała w progi domów Polaków. I chociaż w latach późniejszych byliśmy ponownie zmuszeni stawić czoła zaborczym sąsiadom, dzisiaj możemy cieszyć się wolną, suwerenną i demokratyczną Rzeczpospolitą. To wszystko zawdzięczamy naszym przodkom, którzy w chwili próby stanęli na wysokości zadania i swoją niezłomną postawą i odwagą sprawili, że jesteśmy pokoleniem, które żyje  w pokoju. Za tę przelaną krew i oddane życie składamy naszym patriotom podziękowanie i hołd.
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy dzisiaj można być patriotą. Przecież nasza Ojczyzna nie prowadzi wojen. Nie ma potrzeby sięgania po broń. Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej. Ale to nie oznacza, że możemy spać spokojnie. Rok 2020 pokazał, że zagrożenie może przyjść nagle i wcale nie muszą to być czołgi ze wschodu, czy też zachodu.  Epidemia koronawirusa i jej wpływ na życie gospodarcze sprawił, że znów czujemy zagrożenie i niepokój o nasze rodziny. Po raz pierwszy od 1989 roku tak bardzo potrzebujemy zgody i wzajemnego szacunku. Naszym obowiązkiem jest wspólne działanie i troska o każdego mieszkańca naszej gminy. Jesteśmy potrzebni sobie nawzajem. Działając razem, przetrwamy ten ciężki czas.
Pamiętajmy, że Polskę tworzy każdy z nas. To naszą codzienną nauką i pracą budujemy lepszą przyszłość swoich rodzin. Pamiętając o bogatej tradycji i historii naszego narodu, patrzmy w przyszłość z wiarą i nadzieją, że po dniach trudnych przyjdzie znów czas radości. Tego wymaga od nas współczesny patriotyzm i poszanowanie naszej Ojczyzny.

Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

Wacław Gregorczyk
Burmistrz Gminy Krzeszowice