Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

List burmistrza Wacława Gregorczyka do mieszkańców

17 Marzec 2022

Szanowni Mieszkańcy!

Kontynuujemy działania wspierające rodziny ukraińskie, znajdujące się na terenie naszej gminy. Obecnie  przebywa u nas około 600 osób z Ukrainy, którym zorganizowano zakwaterowanie w obiektach zbiorowych oraz prywatnych mieszkaniach. Obiekty gminne udostępnione dla uchodźców to OSP Sanka, Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze, OSP Czerna i OSP Krzeszowice.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach koordynują Punkt Pomocy, zlokalizowany w byłej siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach, przy placu Kulczyckiego 1. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 19.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 9.00 do 13.00. Jestem wdzięczny wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy, tym którzy na bieżąco uzupełniają Punkt w potrzebne produkty oraz firmom, które przekazują potrzebny sprzęt, artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej czy oferują catering. Za te wszystkie przedsięwzięcia serdecznie dziękuję.
Przy pl. Kulczyckiego 1 działa bezpłatny punkt pomocy prawnej dla uchodźców, który jest czynny w poniedziałki i piątki w godzinach 16.00 – 18.30. Dodatkowo Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała dyżur psychologów, celem wsparcia naszych gości w tym trudnym dla nich czasie. W siedzibie nowej Biblioteki przy ulicy Szkolnej 6, powstała również Grupa Wsparcia dla dzieci i dorosłych. Część dzieci przybyłych z Ukrainy zaczęła uczęszczać na zajęcia do szkół w naszej gminie. Pracownicy Urzędu oraz Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Osiedli wspierają również finansowo zakup leków dla uchodźców. Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach organizuje darmowe lekcje języka polskiego.
Od 16 marca, w Urzędzie Miejskim osoby, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24.02.2022 r., mogą wystąpić z wnioskiem o nadanie numeru PESEL. Osoby te będą mogły, poprzez GOPS w Krzeszowicach, skorzystać ze świadczeń pomocowych. Informacje, dotyczące pomocy uchodźcom, jaką oferuje nasza gmina, znajdują się na naszej stronie internetowej oraz gminnym facebooku.

Wacław Gregorczyk
Burmistrz Gminy Krzeszowice