Alfa, Leonii, Tytusa

List intencyjny w sprawie parku kulturowego w Czernej

07 Wrzesień 2018

7 września burmistrz Wacław Gregorczyk i o. Leszek Stańczewski, przeor Klasztoru pw. św. Eliasza Ojców Karmelitów Bosych w Czernej,

podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Czernej parku kulturowego.
List stanowi deklarację współpracy na rzecz realizacji na terenie Gminy Krzeszowice parku kulturowego, eksponującego walory krajobrazowe, przyrodnicze a także kultywującego dziedzictwo atrakcyjnych miejsc dla ludzkiej pamięci, edukacji, kultu religijnego, z uwzględnieniem cenionych obiektów sakralnych, architektonicznych i muzealnych, znajdujących się obecnie i historycznie w obrębie Klasztoru Karmelitów Bosych oraz tzw. Wielkiej Klauzury Papieskiej dawnego eremu p.w. Św. Eliasza w Czernej. Na terenie planowanego parku znajdują się m.in. ruiny arkadowego kamiennego mostu, zwanego "anielskim" lub "diabelskim".