przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Małopolski Festiwal Smaku na krzeszowickim Rynku

22 Wrzesień 2016
kategoria:
Aktualności

W samo południe w niedzielę 18 września, mimo pochmurnej pogody, rozpoczął się w sercu Krzeszowic „Małopolski Festiwal Smaku. Zjedz na polu”. Tłumy odwiedzających, zarówno mieszkańców naszej gminy, jak i licznych gości, ciekawie spędzały czas, próbując specjałów z całej Małopolski, serwowanych prosto z food-trucków, czyli samochodów dostosowanych do dystrybucji artykułów spożywczych.
Po żeberka z naszego regionu, kotleciki z jagnięciny, kanapkę z kiełbasą lisiecką, małopolskie soki, wodę mineralną, chleb ze smalcem, karp po zatorsku, oscypki, 12 rodzajów pierogów, wędliny, miody, warzywa, owoce i pieczone ziemniaki „po cabańsku” ustawiały się długie kolejki smakoszy.
Połączeniem nowych potraw z tradycją małopolską był folkburger, czyli kanapka podobna do hamburgera ale z góralskim oscypkiem. Do starszej tradycji nawiązywały takie przysmaki jak karp zatorski z piernikiem i kaszą gryczaną po królewsku (inspirowany XVII-wiecznym przepisem), krem z czerwonych buraczków z boczkiem, boczek od Barczyka duszony w piwie. Smakołyki te przygotowywane były pod fachową opieką doświadczonych szefów kuchni – Piotra Reguckiego i Wojciecha Filipowskiego. W Krzeszowicach nie mogło oczywiście zabraknąć uznanych już w województwie lodów z znanej cukierni „Melba”, wielokrotnie nagradzanych na różnych konkursach kulinarnych.
Wspólnie z kucharzami potrawy podawali marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Wojciech Kozak oraz burmistrz Wacław Gregorczyk.
Nowa forma prezentacji bogactwa małopolskiej kuchni  z wykorzystaniem jako stoisk z produktami „foodtrucków” była bardzo dobrze odebrana wśród uczestników festiwalu smaku, a konsumpcję umilał dwukrotny występ zespołu Hatbreakers. Przy okazji promocji zdrowego jedzenia zachęcano także do aktywności fizycznej, koniecznej do zachowania dobrej formy. Każdy chętny mógł wziąć udział w biciu rekordów przejechanych kilometrów na rowerowych tandemach. Krzeszowice z wynikiem 564 km pobiły dotychczasowe rekordy. Przygodę z małopolskimi przysmakami w naszej gminie zakończył wieczorny seans kinowy z filmem „Ugotowany”.
JB

*
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niedzielnym święcie „Małopolski Festiwal Smaku. Zjedz na polu” w Krzeszowicach.

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa,
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak
Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk


Zobacz także - link do doliny informacji


Zobacz także - fotoreportaż