Jarosława, Marka, Wiki

Na krzeszowickim Rynku w świątecznym nastroju

30 Grudzień 2015

W przedświąteczną sobotę i niedzielę (19-20 grudnia)

krzeszowicki Rynek wypełniły dźwięki świątecznych kolęd, wprowadzających mieszkańców gminy i przybyłych gości w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Atrakcyjne spędzenie czasu zapewniało połączenie kilku wydarzeń – V Przeglądu Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego, Świątecznego Jarmarku Tradycji oraz organizowanego po raz pierwszy Krzeszowickiego Wigilijnego Stołu.

Na tegoroczny Przegląd zgłosiła się rekordowa liczba uczestników– 30 grup śpiewaczych, 14 solistów, 9 grup dziecięcych i młodzieżowych z powiatów: krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego, którzy prezentowali się na scenie specjalnie ustawionej w sercu miasta.

Na płycie Rynku, w kilkudziesięciu drewnianych straganach i na firmowych stoiskach można było kupić wyroby i biżuterię, doskonale nadające się na świąteczne prezenty oraz tradycyjne wyroby spożywcze – wędliny, miody, sery, chleb i wiele innych smakołyków. Dużym zainteresowaniem przybyłych na Świąteczny Jarmark Tradycji cieszyła się żywa szopka, z owieczkami i kozami, które najmłodsi chętnie dokarmiali marchewką i jabłkami.

W niedzielę w samo południe został otwarty Krzeszowicki Wigilijny Stół, zorganizowany przez Gminę Krzeszowice wraz z partnerami w formie wigilijnego poczęstunku dla mieszkańców gminy, połączony z degustacją wigilijnych potraw, na które zaprosili przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Wacław Gregorczyk, zastępca burmistrza Witold Kulczycki, przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adam Godyń, wicestarosta Wojciech Pałka, a także dyrektor Centrum Kultury i Sportu Tomasz Piechota. Życzenia do mieszkańców skierował również obecny na uroczystości minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Po życzeniach świątecznych obecni na Rynku przeszli do namiotu wigilijnego, aby spróbować dań przygotowanych przez panie z Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Krzeszowice, łączące członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z naszego terenu. Długa kolejka ustawiła się także po groch z kapustą i pierogi, serwowane z kuchni polowej przez Niepubliczne Przedszkole „Tuptusie” oraz firmę „Bostar”. Potrawą na słodko były pierogi ze śliwką w śmietanie i makaron z makiem, podawane przez blogerki kulinarne.

Różnorodne potrawy związane z Świętami Bożego Narodzenia można było zobaczyć na pięknie skomponowanym stole wigilijnym przygotowanym przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Świąteczny nastrój zapewnił także koncert kolęd w wykonaniu zespołu VERSO oraz występ teatru ulicznego z Krakowa. Późnym wieczorem zapalono ognisko na płycie Rynku, harcerze przynieśli mieszkańcom światełko betlejemskie, które można było przenieść do swoich domów. Dwa przedświąteczne dni przyciągnęły do centrum miasta tysiące osób, które spędziły czas w miłym świątecznym nastroju.