do góry
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Joanny, Zdenka, Zuzanny
Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu z burzami
Strona główna Aktualności

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży kotłów na węgiel i drewno

15 Marzec 2019
kategoria:
Aktualności

12 marca 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, które zmienia przepisy z 2017 roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

Główne zmiany to eliminacja luk prawnych, które umożliwiały nieuczciwym producentom kotłów omijanie poprzednich regulacji.
Od 1 października 2017 roku obowiązuje w całej Polsce zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisji klasy 5 według normy PN EN 303-5:2012. Kotły, które zostały wyprodukowane przed tą datą mogły być jeszcze sprzedawane do 30 czerwca 2018 roku.
Rozporządzenie z 2017 roku nie obejmowało kotłów przeznaczonych do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do spalania biomasy niedrzewnej (np. słomy, ziarna, pestek, łupin orzechów). W praktyce część producentów kotłów wykorzystywała te wyłączenia aby ominąć przepisy. Oznaczali swoje pozaklasowe kotły węglowe jako przeznaczone do przygotowania ciepłej wody lub do spalania pestek lub łupin orzechów.
Od dzisiaj takie praktyki są niezgodne z prawem. Sprzedaż tych kotłów podlega takim samym regulacjom i normom emisji, jak kotłów na węgiel i drzewo do ogrzewania.
Drugą istotną zmianą jest rozszerzenie w rozporządzeniu definicji wprowadzania do obrotu. Poprzednio obejmowała ona jedynie udostępnienie wyrobu na rynku po raz pierwszy. Od teraz regulacje dotyczą również odsprzedaży, najmu czy sprzedaży przez internet.

Tekst i więcej informacji: https://powietrze.malopolska.pl/aktualnosci/nowe-przepisy-dotyczace-sprzedazy-kotlow-na-wegiel-i-drewno/