przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Nowi Honorowi Obywatele Gminy Krzeszowice

30 Wrzesień 2016
kategoria:
Aktualności
 

Skończyła się zawierucha wojenna podczas której wiele dzieci straciło swoje domy i rodziców. W poszukiwaniu ciepła rodzinnego trafili do Krzeszowic, gdzie 70 lat temu zbudowano dla nich dom – Państwowy Zakład Wychowawczo – Naukowy. Pod okiem wymagających ale serdecznych opiekunów zbudowali wielką rodzinę z silnymi więzami. Tak silnymi, że mimo upływu tylu dekad nadal chcą się razem spotykać, utrzymują z sobą kontakt i czują się wspólnotą, chętnie wracającą do miasta lat swojej młodości – do Krzeszowic.
W sobotę 24 września wychowankowie i osoby związane z Państwowym Zakładem Opiekuńczo – Naukowym spotkali się na Sali Herbowej Urzędu Miejskiego, wspominając dawne dzieje, współczesne przeżycia i honorując tych, którzy zostali im w sercu na zawsze.

 


Wielu z wychowanków PZWN, który później zmieniał swoją nazwę, w swoim życiu zawodowym zrobiło karierę ogólnopolską na różnych polach. Dwoje z nich Rada Miejska w Krzeszowicach zdecydowała się wyróżnić tytułem Honorowego Obywatela Gminy Krzeszowice. W   dniu 30 czerwca 2016 roku radni z naszej gminy podjęli uchwały nr XXII/227/2016 oraz nr  XXII/228/2016, przyjmując do grona Honorowych Obywateli Sławę Przybylską i Stefana Bratkowskiego. Władze samorządowe zdecydowały dokonać aktu wręczenia tytułów właśnie podczas zjazdu absolwentów i wychowanków Państwowego Zakładu Wychowawczo – Naukowego, w gronie tych osób, z którymi spędzili lata młodości.

 


Z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Godynia oraz Burmistrza Gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka statuetkę Honorowego Obywatela Gminy Krzeszowice odebrał w imieniu Stefana Bratkowskiego jego brat Andrzej Bratkowski. Miłym zaskoczeniem był dla obecnych w Sali Herbowej list od Sławy Przybylskiej, która nie mogła przybyć osobiście w dniu 24 września ze względu na wcześniej zaplanowane koncerty. Tu warto przypomnieć, że w tym roku Sława Przybylska świętuje 60. lecie pracy artystycznej. Gorącymi brawami zebrani przywitali także córki Władysława Śmiałka, kierującego Państwowym Domem Dziecka do 1967 roku. Na wniosek wychowanków PZWN samorząd Krzeszowic nazwał niedawno wykonaną ulicę między ul. Parkową i ul. Chłopickiego ulicą Władysława Śmiałka. Po pierwszej części uroczystości uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy nowym pałacu Potockich oraz przeszli na ulicę Władysława Śmiałka. Na godziny popołudniowe organizatorzy spotkania – wychowankowie PZWN oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej – zaplanowali konferencję oraz otwarcie wystawy pamiątkowej, wyeksponowanej w pomieszczeniach Urzędu Miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej.

 


Jan Bereza