Marii, Marzeny, Ryszarda
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Nowy samochód bojowy dla OSP Zalas

20 Grudzień 2022

Jesień 2022 roku to okres, który z pewnością zapisze się wielkimi literami w historii OSP Zalas.

Wtedy to bowiem po latach starań  strażacy-ochotnicy przywitali fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.
Pomimo deszczowej pogody, 15 września 2022 roku, przy Remizie Strażackiej w Zalasiu zgromadziło się wiele osób, aby uroczyście powitać, wjeżdżający w  asyście samochodów pożarniczych z gminy Krzeszowice, nowy samochód.
Podczas oficjalnego powitania wozu, nie mogło zabraknąć tradycyjnych rac oraz szampana. Każdy chętny mógł też skosztować grochówki z kuchni polowej oraz posmakować wspaniałych słodkości, przygotowanych przez żony druhów i panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Na uroczystości, oprócz strażaków i mieszkańców, pojawili się też m.in. samorządowcy – władze gminy i powiatu krakowskiego, władze Wojewódzkiego Zarządu OSP, władze Gminnego Zarządu OSP i ks. proboszcz  z naszej parafii.
Ten wyczekiwany przez pokolenia strażaków OSP Zalas zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu przez:
• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji -  420 000,00 zł
• Gminę Krzeszowice - 242 000,00 zł, w tym sołectwo Zalas 10,000,00 zł
• Fundację ORLEN - 200 000,00 zł
• Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - 40 000,00 zł
• Powiat Krakowski - 20 000,00 zł
• Komendę Główną PSP - 50 000,00 zł.

Dodatkowo na doposażenie samochodu i niezbędny sprzęt, otrzymaliśmy środki od:
• Kopalni Porfiru i Diabazu Sp. z o.o.
• Lasów Państwowych Nadleśnictwo Zabierzów
• Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
• F.H.U. Libomar
• wsparcie mieszkańców sołectwa Zalas – akcja cegiełka
• środki własne OSP Zalas.

Tekst: Marcin Chalcarz
Zdjęcia: Klaudia Augustynek, Marcelina Chalcarz, Krzysztof Zdebik