Bony, Horacji, Jerzego

Nowy wiadukt w Krzeszowicach

17 Wrzesień 2019

W sobotę 14 września otwarto oficjalnie nowy wiadukt drogowy na ul. Daszyńskiego w Krzeszowicach,

który powstał w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego.

W uroczystości uczestniczyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka, burmistrz Wacław Gregorczyk, Ireneusz Merchel – prezes PKP PLK, Wojciech Głuc z firmy Budimex, radni Rady Miejskiej,  sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli oraz mieszkańcy. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Karol Szałas, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Krzeszowicach. Uroczystość zakończył przejazd zabytkowych samochodów.

Nowy obiekt liczy ponad 213 m długości, 6 metrów wysokości i niemal 13 metrów szerokości, ma jezdnię o szerokości 7 m i dwa chodniki.  Obok wybudowane zostały klatki schodowe, winda i chodniki.

Równolegle przebudowywana jest stacja kolejowa. Powstają nowe perony, przejście podziemne i udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. PLK wymieniają tory, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjną. Cała inwestycja w tym miejscu potrwa do III kwartału przyszłego roku.
Projekt „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

Zdjęcia: Marian Lewicki