Irydy, Tamary, Waldemara

Podpisana umowa, ruszy rozbudowa

21 Czerwiec 2018

We wtorek 19 czerwca na Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach wicemarszałek Wojciech Kozak dokonał uroczystego przekazania na ręce burmistrza Wacława Gregorczyka

umowy gwarantującej naszej gminie dofinansowanie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach. Koszt rozbudowy to prawie 11 mln zł ale unijne dofinansowanie pokryje ponad 8 mln zł wydatków gminy.

- Dla naszej placówki to ogromny krok naprzód, zyskamy nowe pomieszczenia do zajęć, uporządkowana zostanie komunikacja samochodowa wokół szkoły dzięki czemu ułatwimy rodzicom dowóz dzieci, będziemy też mieli windę, ułatwiającą korzystanie ze szkoły osobom niepełnosprawnym – nie kryje swojej radości Jolanta Żbik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, w obecności której podpisany został dokument.

Projekt rozbudowy „dwójki” powstał w ramach przygotowanego przez gminę Programu Rewitalizacji.

Potrzeba poszerzenia możliwości prowadzenia zajęć widoczna była od lat. Dużą uciążliwością dla uczniów i nauczycieli była konieczność prowadzenia zajęć w dwóch miejscach – w budynkach przy ulicy Szkolnej i przy ulicy Krakowskiej. Nowe sale lekcyjne wraz z nowoczesnym zapleczem zlikwidują te problemy.
- Rozbudowa szkoły otworzy możliwości przeprowadzenia procesu przenosin kilku gminnych instytucji i podniesienia standardu obsługi mieszkańców oraz warunki pracy, odbiegające od norm XXI wieku. Dla „dwójki” nowe pomieszczenia są niezbędne od lat, dlatego zaplanowaliśmy w ramach rozbudowy obiektu dwie nowe świetlice, jedenaście sal lekcyjnych i salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia, zgodną z standardami i funkcjonalną. Ważne będzie także zmodernizowanie i budowa nowych urządzeń sportowych na terenie szkolnym oraz małej architektury. Pamiętajmy, że obok szkoły zbudujemy nowoczesną bibliotekę. Te dwa obiekty zmienią wygląd centrum Krzeszowic i wpiszą się w politykę rozwoju całego miasta i gminy – uważa burmistrz Wacław Gregorczyk.
Prace budowlane powinny zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, dzięki czemu na rok szkolny 2019/2020 będzie można już planować zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych pomieszczeń. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, przewidującego dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych.
- Środki unijne pozwalają nam zmieniać najbliższe otoczenie, tak by było bardziej przyjazne i funkcjonalne, a mieszkańcom żyło się jak najlepiej w ich małych ojczyznach. Warto podkreślić, że tylko do 2020 roku na rewitalizację małych i średnich miast z całego województwa zdecydowaliśmy się przeznaczyć blisko 180 mln zł. Dzięki temu w wielu zakątkach naszego regionu nie tylko szkoły ale także biblioteki, parki czy miejsca rekreacji zmienią się nie do poznania – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Tekst: JB (UMK) / UMWM
Zdjęcia: Janina Walkowicz (UMK)