przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty
przejdź do stopki

Program dofinansowania pomp ciepła

05 Maj 2022
kategoria:
Aktualności

Program "Moje ciepło" to program dofinansowań, skierowany do właścicieli nowych budynków jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie w formie dotacji na zakup i montaż powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła.
Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne - właściciele bądź współwłaściciele nowych budynków jednorodzinnych mieszkalnych dla których:
• w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.
• 14:31 05.05.2022lub złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.    
Poziom dotacji stanowi od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych, co oznacza że można otrzymać od 7 do 21 tys. zł.
Okres kwalifikowalności kosztów jest liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.
W programie funkcjonuje zasada: najpierw inwestycja, potem refundacja.
Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku, gdzie wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh/m2/rok  dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh/m2/rok dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.
Budżet programu „Moje Ciepło” jest zasilany z Funduszu Modernizacyjnego i wynosi 600 mln zł.
Więcej informacji na stronie: https://www.mojecieplo.gov.pl/#