Marka, Wiktoryny, Zenona

Program edukacji leśnej

23 Marzec 2016

Spotkanie oraz posiedzenie Komisji

dot. przygotowania „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Krzeszowice na lata 2016-2021” w Nadleśnictwie Krzeszowice odbyło się 15 marca 2016 roku. W spotkaniu wzięły udział osoby reprezentujące: Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwo Krzeszowice, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Oddział Kraków, Urząd Gminy Czernichów, Urząd Miejski w Krzeszowicach oraz Polski Klub Ekologiczny. Na spotkaniu podsumowano działalność edukacyjną Nadleśnictwa Krzeszowice w latach ubiegłych, scharakteryzowano naturalne walory edukacyjne oraz obiekty edukacji leśnej i przyrodniczej na terenie nadleśnictwa.

Przyjęto także wstępne założenia planu edukacji leśnej dla Nadleśnictwa Krzeszowice na lata 2016-2021,

w którym zwrócono uwagę m.in. na bazę edukacyjną, grupy odbiorców oferty edukacyjnej, partnerów, publikację i wydawnictwa informacyjno-edukacyjne, planach wsparcia finansowego z funduszy zewnętrznych.  Podczas Posiedzenia Komisji uzgodniono wpisanie do Programu dodatkowych ustaleń wynikłych podczas dyskusji. Zwrócono uwagę m.in. na zaplanowanie działań edukacyjnych związanych z użytkiem ekologicznym „Las Buczyna”,  potrzebę zagospodarowania edukacyjnego dolin wspólnie z ZPKWM (Dolina Kluczwody, D. Będkowska,D. Potoku Rudno, Las Dębnik, Las wokół zamku w Rudnie), na rolę legend związanych z propagowaniem lokalnych walorów, a także przekaz edukacyjny związany z likwidacją koszy na śmieci w odpowiednich miejscach. Nadleśnictwo Krzeszowice podczas Komisji zadeklarowało się również do wspierania nowych inicjatyw.

Dodatkowo zachęcamy do skorzystania z darmowej oferty edukacyjnej proponowanej przez Nadleśnictwo Krzeszowice.

Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem lub skorzystać z zajęć edukacyjnych w szkołach poświęconych przyrodzie. Więcej informacji o ofercie znajdą Państwo na stronie internetowej  http://www.krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl/oferta-edukacyjna#.Vup9UtC_BVc