Bony, Horacji, Jerzego

Promocja nowych technologii

05 Październik 2021

3 października na Rynku w Krzeszowicach Fundacja Polsko-Norweska zainaugurowała program From Field to Energy,

propagujący ideę domu samowystarczalnego energetycznie oraz zmniejszenia kosztów zakupu energii elektrycznej i cieplnej w domach na terenie Gminy Krzeszowice. Gmina, na mocy podpisanego porozumienia o współpracy, którego trzecim uczestnikiem jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, była partnerem tego wydarzenia.
Wśród gości znaleźli się m.in.: Marian Mikołajski, konsul honorowy Królestwa Norwegii; Arild Skaaland, prezes zarządu Fundacji Polsko-Norweskiej; Peter Grumlik, prezes GBC Solino i Rafał Szopiński, prezes zarządu Łąckiego Banku Spółdzielczego.
Głównymi organizatorami imprezy byli dr inż. Piotr Olczak i Radosław Rusiński, a ze strony gminy Witold Kulczycki i Janina Walkowicz.

Na ustawionych na Rynku stoiskach można było zasięgnąć informacji o najnowocześniejszych, najbardziej wydajnych i bezpiecznych instalacjach fotowoltaicznych i pompach ciepła oraz jak skutecznie używać magazynów energii.

Duże zainteresowanie budziły elektryczne pojazdy Renault ZOE, Kangoo i Dacia Spring oraz hulajnogi elektryczne.

Dla uczestników konkursów organizatorzy przygotowali cenne nagrody: m.in. vouchery na montaż instalacji fotowoltaicznych i zestawy norwesko-szwedzkich przysmaków. Jeden z mieszkańców Krzeszowic wygrał w konkursie możliwość testowania przez 2 dni hybrydowego samochodu Renault Arkana.

Urząd Miejski w Krzeszowicach zorganizował w tym dniu, dla gości i przedsiębiorców obecnych w Krzeszowicach, wyjazd studyjny do powstającej w Miękini Strefy Aktywności Gospodarczej. Gości oprowadzali burmistrz Wacław Gregorczyk, naczelnik Maciej Zieliński oraz pracownicy AGH.
Na Rynku w Krzeszowicach działał także gminny punkt informacyjno-konsultacyjny programu Czyste Powietrze, gdzie konsultacji udzielali pracownicy Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

Muzycznie imprezę wzbogaciły koncerty zespołów Tarohoro i Wawele.

Tekst: J. Walkowicz
Zdjęcia: M. Lewicki