przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Emila, Neleny, Romy
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
przejdź do stopki

Relacja z konferencji dla przedsiębiorców

14 Październik 2016
kategoria:
Aktualności
 

12 października 2016 r.

w godz. 17.00-20.00 w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach przy ul. Grunwaldzkiej 4 odbyła się konferencja prowadzona przez Burmistrza Gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.


 

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób, a tematyka obejmowała następujące zagadnienia:

1. Oferta dla Przedsiębiorców, środki finansowe na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej
2. Przedsiębiorczość dla młodych osób - „start-up”
3. Przedsiębiorczość w kontekście rozwoju ruchu turystyczno-rekreacyjnego w Gminie Krzeszowice
4. Fotowoltaika dla firm - kogeneracja

 

 

Karolina Majda ze Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą”(Wolbrom)

przedstawiła możliwości dofinansowania przedsiębiorstw za pośrednictwem LGD. Działania przewidziane do realizacji w ramach LSR na lata 2014-2020 to między innymi: podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej. Na rozpoczęcie działalności można pozyskać 50 tys. zł w formie premii - ryczałtu, a na jej rozwój od 50 do 300 tys. zł. Szczegółowe informacje o programach, warunkach i możliwościach dofinansowania, itp. - można uzyskać bezpośrednio w stowarzyszeniu (Wolbrom, ul. Skalska 20) od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 -14.00 pod nr tel: 32 724 25 23, kom. 694 128 336; e-mail: ; www.lgdnbp.pl
 


 

Zagadnienia dotyczące tzw. „start-upów” omówiła Edyta Pałucha

Menager ds. szkoleń, obsługi klienta i zarzadzania projektami z chrzanowskiej Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. zwracając uwagę na „kiełkujący” nadal temat w naszym kraju. Przykładami start-upów są np. portale Nasza Klasa, Facebook, GoldenLine, Groupon, które od klasycznych przedsiębiorstw różni przede wszystkim cel. Ponadto została zaprezentowana oferta ARMZ (Chrzanów, ul. Grunwaldzka 5, nr tel. 32 623 06 35, www.armz.pl) i dostępne formy wsparcia dla młodych firm (dotacje, pożyczki), projekt coworkingu społecznego (spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne).

 

 

Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk

zabrał głos w kwestii przedsiębiorczości – w kontekście rozwoju ruchu turystyczno-rekreacyjnego w naszej gminie, na przykładzie niedawno udostępnionego do zwiedzania Zamku „Tenczyn” w Rudnie. Zainteresowania krajoznawcze, poznawcze ludzi stwarzają bowiem dodatkowe, wokół danej atrakcji - niejednokrotnie duże możliwości biznesu tzw. okołoturystycznego, w tym noclegi, wyżywienie, rożne sposoby spędzania czasu wolnego, itp. Burmistrz podzielił się również z obecnymi planami dotyczącymi Dubia - wspinaczki skałkowej oraz kolejnych atrakcji „Doliny Pstrąga” (Pstrągarnia Rózin, Stary Młyn) i okolic (np. Las Żarski).

Fotowoltaikę skierowaną głównie do firm prezentował Dariusz Gofron

z Polskiej Energii Plus S.C. Broker Energetyczny (Bielsko Biała) - wskazując na Klastry Energetyczne jako nowy system wsparcia oraz skupiając się na oszczędnościach, które mogą wyniknąć z instalacji odnawialnych źródeł energii (zwłaszcza energii słonecznej) czyli zamontowania modułów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Fot.:M. Lewicki