Alfa, Leonii, Tytusa
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Rolniku, od tego roku wniosek o dopłaty tylko przez Internet

20 Luty 2018

Nie czekaj do maja, wniosek możesz wysłać już od 15 marca!

Skorzystaj ze szkoleń możliwości złożenia oświadczenia zamiast wniosku, stanowisk internetowych w biurach powiatowych ARiMR.

Od 2018 r. zmianie uległy zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.

Jest to związane z rozporządzeniem KE z 2014 r., które nakazuje krajom członkowskim wdrożenie tzw. geoprzestrzennego formularza wniosku. Wnioski składane są w formie elektronicznej. Służy do tego aplikacja eWniosekPlus, dostępna od 15 marca na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje wsparcie techniczne, w każdej gminie województwa przeprowadzi szkolenia z obsługi aplikacji. Od 15 marca w siedzibach ARiMR dostępne będą stanowiska internetowe,  przy których rolnicy będą mogli – z pomocą pracowników – skorzystać z aplikacji eWniosekPlus. Rolnicy będą mogli skorzystać także
z pomocy instytucji i organizacji rolniczych, w tym Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zamiast wniosku można złożyć Oświadczenie
W tym roku zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, możliwe będzie złożenie Oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 roku. Formularz Oświadczenia dostępny będzie na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.
Termin składania oświadczeń wyznaczono od 15 lutego do 14 marca 2018 r.
Z takiego rozwiązania będzie mógł skorzystać rolnik, w którego gospodarstwie powierzchnia gruntów ornych wynosiła mniej niż 10 ha i ubiegał się w 2017 roku o jedną z n/w płatności:
•jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową lub
•płatność do owiec i kóz lub
•płatność niezwiązaną do tytoniu lub
•wypłatę pomocy na zalesianie lub
•przyznanie płatności ONW  lub przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.
Apelujemy do rolników, by nie czekali do ostatniej chwili z dostarczeniem Oświadczenia lub ze skorzystaniem z aplikacji internetowej do złożenia wniosku o dopłaty. Wcześniejsze zgłoszenie się po pomoc pozwoli na uniknięcie kolejek i zapewnienie sprawnej i szybkiej obsługi.
ARiMR oferuje szkolenia także dla prywatnych firm doradczych i innych podmiotów, które są zainteresowane pomocą rolnikom przy wypełnianiu wniosków w aplikacji internetowej. Szkolenia odbywać się będą od 20 lutego w siedzibie OR lub BP we wcześniej ustalanych terminach.
Informacje dotyczące eWniosku i Oświadczenia
•w Punktach Informacyjnych Małopolskiego Oddziału Regionalnego oraz Biur Powiatowych ARiMR
•na stronie internetowej www.arimr.gov.pl oraz pod bezpłatnym numerem infolinii 800-38-00-84