przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Sierpniowy weekend na zamku Tenczyn w Rudnie

11 Sierpień 2016
kategoria:
Aktualności

Prawie 4 800 osób odwiedziło już zamek Tenczyn w Rudnie korzystając z uruchomionej w dniu 22 lipca przez Gminę Krzeszowice trasy turystycznej.

Zamek zabezpieczany i odnawiany jest staraniem gminy, która w ostatnich latach pozyskała na ten cel ponad 4,6 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ze środków własnych wydała 1,1 mln zł.
Organizatorem obsługi turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, które oprowadzanie po zamku zleciło Stowarzyszeniu Ratuj Tenczyn.

Zamek można zwiedzać w soboty, niedziele i święta w godz.10.00–18.00.

Cieszę się, że nasz zamek budzi tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów. Cały czas staramy się uatrakcyjniać ofertę dla gości. Szczególnie ciekawie zapowiada się najbliższy, długi weekend (13 – 15 sierpnia), podczas którego na zamku organizujemy, prowadzone przez Barbarę Dec, warsztaty plastyczne dla dzieci (niedziela), plener malarski dla dorosłych (sobota) oraz letni koncert na dziedzińcu – zorganizowany przez Fundację Kobieta w Regionie w ramach wydarzenia Ziele z ziół  – mówi Anna Miga, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Zamkowe inspiracje artystyczne 13 - 14 sierpnia

Letni koncert na dziedzińcu - 15 sierpnia

Podczas każdego weekendu czynne jest stoisko promocyjne zorganizowane przez Urząd Miejski, którego pracownicy prowadzą dla gości krótki quiz o historii Tenczyna. Nagrodami są książki, przewodniki, mapy i gadżety gminne.
Podczas rozmów z gośćmi Tenczyna odpowiadamy na pytania o historię zamku, przebieg prac zabezpieczających i przygotowanie trasy turystycznej. Wiele z nich dotyczy wpływów z biletów. Środki te przeznaczone są na organizację zwiedzania, w pierwszej kolejności na wynagrodzenia przewodników i kasjerów, wynajem toalet, sprzątanie i wywóz śmieci – wyjaśnia Janina Walkowicz z Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.
Trasa turystyczna prowadzi przez basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, wieżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Atrakcją są piękne widoki z górnych poziomów wieży.

Regulamin zwiedzania

Patronat nad trasą sprawuje Radio Plus.

Zamek Tenczyn w Rudnie jest częścią majątku Spadkobierców Adama hr. Potockiego, Rodzin Potockich z linii Krzeszowickiej i Bnińskich. Spadkobiercy zabiegają o przywrócenie dawnej świetności obiektu. Dzięki ich ofiarności, życzliwości i chęci podjęcia wspólnych działań z Gminą Krzeszowice, możliwe jest dzisiaj udostępnienie Zamku zwiedzającym.