Marka, Wiktoryny, Zenona
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Spustoszenie na bukszpanach

31 Lipiec 2019

W tym roku na terenie całej naszej gminy sieje ogromne zniszczenia ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis).

Ćma bukszpanowa jest obcym gatunkiem motyla pochodzącym z Azji, dlatego też u nas nie ma naturalnych wrogów, a jej pojaw przybiera formę gradacji. Efekty jej niszczycielskich działań w naszym kraju możemy obserwować od 2016 roku. Skutecznym preparatem przyjaznym dla środowiska jest Lepinox Plus, ale jest dostępny w sprzedaży w dużych opakowaniach w wyspecjalizowanych hurtowniach. Do zwalczania można próbować stosować środki chemiczne bazujące na pyretroidach, stosowane na podobne szkodniki, które są dostępne w handlu.

Właścicielom pojedynczych krzewów w ogrodach przydomowych polecamy prostą mechaniczną metodę bez użycia szkodliwej chemii. Radzimy co tydzień przeglądać krzewy bukszpanu w poszukiwaniu gąsienic i lepkiej przędzy z ich odchodami. Dorosłe motyle nie są szkodliwe dla bukszpanu, ale składają jaja wewnątrz krzewu, więc tam rozwijają się pierwsze ok. 2 mm gąsienice, które szybko rosną i po ok. 4 tygodniach przeobrażają się w motyle. Radzimy rozłożyć płachtę pod krzewem i otrząsnąć jak najwięcej gąsienic, resztę zebrać ręcznie. Mocno objedzone gałązki z larwami można wyciąć i zniszczyć.

Referat Ochrony Środowiska